Bu böbrek daha ne kadar büyüyecek? İşte BMW X7 tüm özellikleri

Mercedes GLS, Audi Q7, Volvo XC90, Lincoln Navigator, Range Rover, Jeep Grand Cherokee, Porsche Cayenne ve BMW X5, X6 gibi SUV; ya da SAV sınıfının zirvesini tutan modellere yeni bir rakip doğdu. BMW X7 bütün gösterişliliği ve büyüklüğü ile sahaya adım atıyor. Peki BMW X7 Türkiye’ye ne zaman gelecek, fiyatı ne olacak?
BMW bugüne kadar 6’da sona erdirdiği X serisinde şimdi 7’ye ulaştı. Bir süredir konsept görüntüleri ile hazırlığı yapılan X7, bir Sport Activity Vehicle’ın (SAV) çok yönlü ve çevik sürüş özellikleriyle lüks bir otomobilin seçkinliğini ve ferahlığını birleştiriyor.
ABD’de Güney Carolina eyaleti Spartanburg’da BMW’nin en fazla üretim kapasitesine sahip fabrikasında; X3, X4, yeni X5 ile birlikte üretimi gerçekleştirilecek yeni X modeli BMW X7, Mart 2019’da satışa sunulmaya başlayacak.
Bugüne kadar ki en büyük X modeli olan yeni otomobil 5,151 milimetre uzunluğunda, 2,000 milimetre genişliğinde ve 1,805 milimetre uzunluğunda; 3,105 milimetrelik bir dingil açıklığına sahip.
BMW X7, sahip olduğu net ve hassas tasarım dili; keskin son derece belirgin burun, geniş pencereler, yerden yükseklik; uzun bir tavan ve iki bölümlü bir arka bagaj kapısıyla karakteristik bir çizgiyle yola çıkacak.
Otomobilin birçok yerinde yer alan özel detaylar geniş krom elementler içeriyor. LED farlar tüm versiyonlarda standart olarak kullanılırken BMW Laserlight isteğe bağlı olarak sunulacak.
BMW X7 standart olarak yedi koltuklu olarak üretilecek. Üç sıra koltuk arasında da cömert bir iç alan sunuluyor. İkinci sıra koltuk alanı iki ayrı konfor koltuklarıyla da alınabilecek.
Üçüncü sıra koltuk alanı gerçekten kullanacak yolculara göre tasarlanırken; kolçaklar, bardak tutucular ve USB portlarına sahip. Tüm koltuklar elektrikli olarak ayarlanabiliyor.
Yine Vernasca deri kaplama standart olarak sunulacak. 3 sıra koltuğa rağmen X7, ortalama kompakt bir HB otomobil kadar 326 litre bagaj alanına sahip olacak. İkinci ve üçüncü sıra koltukların yatırılmasıyla birlikte bagaj alanı 2.120 litreye kadar genişletilebiliyor.
İki parçalı bagaj kapağı elektrikli olarak açılıp kapanıyor. Havalı süspansiyon sayesinde BMW X7’nin arka kısmı alçaltılarak yükleme işlemi daha kolay hale geliyor.
Otomobilde standart olarak 20 inç hafif alaşım jantlar yer alırken isteğe bağlı 21 veya 22 inç hafif alaşım jantlar tercih edilebilecek.
Lüks vurgusu, teknoloji ve yalınlığın biraraya getirildiği iç mekanda dört bölgeli otomatik klima, ortam aydınlatması ve üç bölmeli panoramik cam tavan standart donanım olarak yer alıyor.
Beş bölgeli otomatik klima, Ambient Air paketi, Panorama cam tavan, Sky Lounge, Bowers & Wilkins Diamond Surround Ses Sistemi ve Arka koltuk eğlence sistemi gibi donanımlar ise opsiyonel olarak alınabilecek lüksler arasında.
Yol konforu üst düzeyde tutulan BMW X7, Entegre Aktif Direksiyon, önde ve arkada adaptif amortisörlere sahip havalı süspansiyon ve elektronik kontrollü damperler ile yola çıkacak.
Standart olarak xDrive dört çeker sistemi bulunan BMW X7, 8 ileri otomatik şanzıman ile yola çıkacak. İsteğe bağlı olarak alınacak Off-Road paketi, bir düğmeye dokunarak kum, kar, kayalık gibi zeminlere özel xSand, xGravel, xRocks ve xSnow sürüş modlarının seçilmesini sağlıyor.
Motor serisine gelindiğinde ise BMW X7, sıralı 6 silindire sahip 3.0 benzinli 340 bg gücünde, Nm tork üreten xDrive40i modeliyle başlangıç yapıyor. Bu motora sahip model; 0-100 km/saat hızlanmasını 5.8 saniyede tamamlarken, ortalama 9.0 – 8.7 l / 100 km yakıt tüketimi sergiliyor.
Şimdilik ABD pazarı için öne çıkan BMW X7 xDrive50i çift turbolu 4.4 litrelik V8 motora sahip; 462 bg gücünde ve 650 Nm tork üretiyor. Bu modelin 100 km/saat hızlanması 5.2 saniye sürüyor. Yakıt tüketimi ise 11,4 l / 100 km.
Bir de listede en üstte bulunan M paketli X7 M50d modeli görünüyor. M Spor diferansiyel ile kombine 400 bg gücünde ve 760 Nm tork üreten bu motorda ortalama yakıt tüketimi 7.4 – 7.0 l / 100 km olacak.
Son teknoloji ürünü sürücü destek sistemleri yelpazesi Stop & Go fonksiyonu ile Aktif Cruise Control, Direksiyon ve şerit kontrol asistanı ile Sürüş Asistanı Profesyonel, Şerit Değiştirme Uyarısı, Şerit Koruma Uyarısı, yan çarpışma koruması, trafik uyarısı, Yanlış yol uyarısı gibi uzun bir listeyi oluşturuyor.
BMW Head-Up Display’in son nesli, Acil Durdurma Asistanı, Arka görüş kamerası ve Park Asistanı, BMW İşletim Sistemi 7.0 ile BMW Live Cockpit Professional, her biri 12,3 inçlik dijital gösterge paneli ve Kontrol Ekranı, iDrive Kontrol, sezgisel ve çok modlu çalışmayı mümkün kılan tuşlar teknoloji X serisinin zirvesine eşlik eden teknolojilerden bazıları.
Daha bitmedi; BMW Akıllı Kişisel Asistanı, dijital yardımcı sürücü rolünü üstlenirken, araç içi sürüş ve seyahat deneyimlerini harekete geçiriyor. BMW Digital Key ise müşterilerin akıllı telefonlarını araç erişimi ve motor çalıştırma için kullanmalarına izin veriyor. Uzaktan Yazılım Güncelleme, araç işlevlerini ‘bulut’ vasıtasıyla güncelliyor.
Leave A Reply

Your email address will not be published.