Bu Bugatti Türkiye’ye gelse fiyatı 200 milyon TL’ye yakın olacak

Cenevre Otomobil Fuarı 2019 en pahalı otomobil listesi hiç değişmiyor. Bugatti ne yapıp edip konsept ya da gerçek bir modelle bu listede yer almayı başarıyor. Bugatti La Voiture Noire, son aylarda dedikodu olarak dolaşan haberi sanki gerçek kılacak gibi!

Zira bu konsept otomobil 2022’de üretildiğinde satın alabilecek bir zeng,n bulunur mu belli değil; ama dedikodular zaten Ferdinand Porsche’nin torunu VW patronu Ferdinand Piech’in bu otomobili kendisi için yaptıracağı yönünde idi. Galiba gerçek…

Bugatti 2022

Sıkı durun rakam Avrupa için bile çok çok yüksek; vergilerle birlikte 16.5 milyon Euro ya da 18.68 milyon dolar. Vergi öncesi 11 milyon Euro! Türkiye’de satılmak istense yaklaşık 33-35 milyon Euro yapıyor. Yani kabaca 200 milyon TL.

1936 Bugatti ve 2022 Bugatti

Bir önceki model Chiron, 1.500 hp quad-turbo W16 motorla hareket ediyor. Bu konseptin de aynı motoru kullanması olası. Modelin ilham kaynağı Fransız otomobil üreticisinin 1936-38’de ürettiği 4 otomobilden biri olan La Vouiture Noire’a dayanıyor. (Fransıca kara araba demek) Bu otomobil Ettore Bugatti’nin oğlu Jean’e aitti. Naziler, 1940’ta Bugatti’nin Molsheim fabrikasını kontrol altına aldığında, en önemli parçalar trenle gönderildi. La Voiture Noire da öyle.

Alman VW bünyesinde bu işlemin yapılıyor olması tarihe de ayrı bir özeleştiri niteliğinde. Evet otomotivde de bazen böyle incelikler olabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.