Bu da Lexus’un elektrikli konsept otomobili

Yerli ve milli otomobil de içinde olmak üzere bütün otomobil üreticileri geleceğin elektrikli savaşına hazırlanıyor. Yerli otomobilin konsepti ortaya çıkmıştı. Volkswagen I.D. ile nasıl bir elektrikli araç yapacağını kesinleştirdi. Tesla zaten tartışılmıyor artık. Son olarak Toyota’nın patronajındaki Lexus, elektrikli konsept otomobili UX 300e modelini ilk kez gösterdi.

Kenshiki Forum 2020 kapsamında Lexus, ilk yüzde 100 elektrikli aracı UX 300e ile 2030’ların elektrikli geleceğini temsil eden LF-30konsept aracını gösterdi. Aslında Lexus konsept araçları için UX adını ilk kez 2016 yılında kullanmıştı. Ama o tarihte araç tamamen farklıydı.

Yeni UX konseptin nasıl ortaya çıkarıldığına gelirsek;

Lexus mühendisleri UX’in benzersiz stilini ve sıra dışı tasarımını yüzde 100 elektrikli motorla kombine etti. Yüksek güce sahip motoruyla birlikte çevik hızlanma performansları sunan UX, yüksek kapasiteli bataryası sayesinde tek şarjla 400 km menzile erişebiliyor.

UX 300e, 2020’nin ikinci yarısında satışa çıkacak. Avrupa ile tanışması ise 2021yılında gerçekleşecek.

Gelecekten geliyor: LF-30

Lexus’un elektrikli vizyonunu ortaya koyan  LF-30 konsepti, tasarımıyla Japon markanın sanatsal yaklaşımını, yüzde 100 elektrikli bir otomobille buluşturduğunu gösteriyor. Lexus’un usta işçiliğinin yansıdığı LF-30, insan odaklı kokpit tasarımıyla da fark yaratmak istiyor.

Lexus sözcüleri bu konsept araç geliştirilirken tasarımcıların sürüş anında yolcuların konforunu sağlamak adına gelecekteki ihtiyaçları da hesaba kattığını belirtiyor. Örneğin arka koltuklarda, uzanma dahil birçok farklı seçenek bulunuyor. Arka koltukların üzerindeki cam tavan ise aynı zamanda bir ekran. Bu ekrandan favori videolar veya navigasyon gibi istenilen bilgiler yansıtılabiliyor. Bu özel “SkyGate” cam tavan, ses ve el hareketleriyle de yönetilebiliyor.

LF-30’un şaşırtıcı özelliklerinden biri ise Lexus Airporter isimli drone teknolojisine sahip uçan asistanı taşıması. Otonom özelliklere sahip Lexus Airporter drone; aracın bagajından eşyaları alıp, istenen yere taşıyabilme özelliğine sahip.

Lexus’un geliştirdiği otonom özelliklere sahip LF-30, aynı zamanda kendi kendine park ve vale özelliği gibi ileri seviye asistan sistemlerle hayatı kolaylaştırıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.