Bu rakamlar umut verici, Avrupa’ya en fazla ithal araç Türkiye’den

Avrupa toplam otomotiv ithalatının yüzde 26,5‘ini Türkiye’den karşılıyor. Yani Avrupa, en fazla otomobil ve ticari araç alımını Türkiye’den yapıyor. Avrupa’da  dışından gelen 4,2 milyon aracın 1,1 milyonu Türkiye’de üretilenlerden oluşuyor.

Japonya, Güney Kore, ABD, Fas, Çin gibi ülkeler daha sonra geliyor. Türkiye’deki fabrikalar Avrupa’ya bu kadar araç ihraç ederek 14,3 milyar Euro elde etmiş. Peki Avrupa Türkiye’den ne kadar otomobil alıyor? Hangi modeller Avrupa’ya gönderiliyor?

Avrupa otomobil Üreticileri Birliği’nin 2018 rakamlarına göre; otomobilde bu oran adet bazında yüzde 21,5’e denk geliyor. Türkiye’de bulunan Renault, Fiat, Hyundai, Ford, Toyota ve Honda fabrikalarında üretilen 784 bin otomobil Avrupa’ya gönderilmiş, adet bazında Türkiye ilk sırada Japonya’dan 120 bin fazla ama ama değer konusunda 8,79 milyar Euro (yüzde 19) ile Japonya’nın (9,9 milyar Euro) epey gerisinde ikinci sırada yer alıyor.

Bu da Türkiye’den alınan araçların birim fiyatının Japonya’dan alınanlara göre daha düşük olduğunu gösteriyor.

Avrupa 15 milyon otomobilin 3,7 milyonunun ithal etmiş; Türkiye’den bu kapsamda Hyundai i10, Hyundai i20, Renault Clio, Renault Megane, Toyota Corolla, Toyota CH-R, Honda Civic, Ford Courier, Fiat Egea,

Türkiye bunlara karşılık Avrupa’dan 7,48 milyar Euro değerinde 315 bin otomobil ve ticari araç ithal ederken; Avrupa’dan alınan araç sayısında ABD ve Çin’in ardından 3. sırada yer alıyor.

Otomobil alımı konusunda da Türkiye Avrupa listelerinde adet bazında ABD ve Çin’in ardından 290 bin adetle 3. sırada; değer bazında ise 6. sırada bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz