Bu SWAP başka; Honda Civic & Subaru Impreza bir gövdede!

Bir otomobil hem Honda Civic hem de Subaru Impreza olabilir mi? Peki olursa adını ne koyacağız? Honda performans versiyonları son yıllarda daha çok ilgi görüyor. Bir çok ülkede kullanıcılar normal motorları aşırı beslemeli motorlar haline getirmeyi tercih ediyor. Yani turbo dönüşümü yapılarak aşırı besleme ile yüksek güçlere elde ediliyor.
Honda’nın Japon mühendisleri bu duruma bir cevap olarak Civic için 1500cc turbo 182 hp; ve Type R versiyonu için 2000cc 320 hp turbolu versiyonları pazara sundu.
Dayanıklı Civic motor bu kez çok farklı bir markanın kaputu altında karşımıza çıktı. Başka bir turbo beslemeli Japon performans markası olan Subaru Impreza WRX STI modeline swap’landı. Impreza’nın standart olarak 300 hp’ye yakın motoru çıkartılıp Honda markasının; 2000 cc hacimli motoru ya da motor kodu ile yazmak gerekirse K20 makinesi Impreza’ya uyduruldu.
İlk yapılan değişimde Honda’nın K24 motoru konulmuş olsa da istenilen verim alınamadığı için K20 motora dönülmüş. Motor üzerindeki 3582 turbosu ile dinamometrede 466 hp güç veren turbonun maksimum basınç açıldığında 700 hp civarında güç üretmesi söz konusu.
Motor bölümüne sığmadığı için kaputu kesilen Subaru’nun aslında bu işlemlerden çok daha ilginç bir tarafı var. Önden çekişli olan Honda modellerinin birinden sökülen bu motor gerekli dönüştürücüler ile Subaru’nun şanzımanına adapte edilmiş; ve Subaru’nun 4 çeker sistemi iptal edilmeden kullanılabilir olarak araç üzerinde kalmış.
Sonuç olarak 2000 cc Honda motoru ile 466 hp güç üreten ve Subaru’nun 4 çeker sistemini kullanan bir melez ortaya çıkmış. Ülkemizdeki Honda performans meraklılarının sıklıkla kullanmakta olduğu K20 motor 4 çeker olarak kullanılabilmiş.
Leave A Reply

Your email address will not be published.