Bu yola sadece elektrikli araçlar girebilecek

Büyük, eski ve kalabalık metropollerin en büyük ve ortak sorunlarından biri trafik karmaşasıdır. Bu sorunu çok iyi bilen ülke ve şehirlerden birinden çözüm önerisi geldi. Çin’in Şangay şehrinde önüne geçilemez bir hale gelen trafik sorunu için BMW Teknoloji Grubu yeni ve farklı bir çözüm ortaya çıkarmak için hazırlık yapıyor.

Vision E3 adı verilen projenin detayları ise BMW’nin yüzyılı aşan otomobil üretim birikiminden oldukça farklı. Ama ulaşımı sorunsuz sağlamayı öngördüğü için de aslında oto-mobiliteyi içeriyor.

BMW Teknoloji Grubu’nun sözcüleri E3 adı verilen yeni projelerini açıklarken “Yüksek,  elektrikli ve verimli” sözcüklerini birlikte kullanıyorlar.

Ana trafiğin seyrettiği zeminden yükseltilerek birbirine bağlanan bir yol ağı kurmaya dayanan bu fikirde içten yanmalı motora sahip eski tür araçlara yer yok. Aslında 4 tekerlekli hiç bir araca yer yok. Bu “üst yol” üzerinde sadece 2 tekerlekli ve 2 tekerlekli elektrikli araçların sürülebilmesine olanak tanınacak.

Elektrikli ama limitli

Otomotivde elektrik enerjisinin giderek daha fazla önem kazandığı günümüz dünyasında yüksek hızlara kolaylıkla çıkabilecek iki tekerlekli elektrikli araçlar için hız sınırlaması getirilecek.

Güvenliği elden bırakmayarak 25 km hız limiti koyulan bu yollara girmek için normal veya elektrikli bisikletiniz yok ise kiralama imkanları sunulacak.

Çevre kirliliği veya sıcak/soğuk iklim şartlarından etkilenmemek için ise kapalı, çatısı olan bir yol olacak ve ısıtma-soğutma sistemleri kullanılacak.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.