Bugüne kadar ki en güçlü Octavia!

Volkswagen Grubu bünyesinde altın dönemini yaşayan ‘Simply Clever’ Skoda, tarihindeki en güçlü Octavia modelini yola çıkardı. Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen yeni Skoda Octavia RS bir önceki RS’den 15 HP daha güçlü hale getirilerek 245 HP güce ulaştı.

Bugün Çekya Cumhuriyeti olan Çekoslovakya’da 1959 yılında ilk üretilmeye başlayan ve bu gün çok farklı bir kimlikle karşımızda olan Octavia, Türkiye’de de son 2 yıldır önemli bir penetrasyon gücü elde etti.
1996 yılında Alman Volkswagen Grubu tarafından satın alınarak teknoloji ve Alman kanı enjekte edilen Skoda şimdi dörtnala koşuyor.
VW Grubu’nun tüm tasarım ve teknoloji desteğini alan Skoda, yeni Octavia’da , VAG grubunun motor ve mühendisliğni kullanmaya devam ediyor. Elektronik olarak düzenlenmiş VAQ sınırlı kaymalı diferansiyel dahil olmak üzere güçlü motor ve yenilikçi şasi teknolojisi, en üst düzey sürüş deneyimiyle iddialı.
2013 yılında 3. nesli ile yollara çıkan Octavia’nın güncel en güçlü versiyonunda sedan (liftback) ve combi versiyonlar bulunuyor.
Hemen bir hatırlatma yapalım Skoda, 1974 yılında ilk olarak motor sporlarında RS kısaltmasını kullandı. 2000 yılında ise Skoda model gamına eklendi. Böylece başarı öyküsünü başlandı ve bugüne kadar 200 bin RS modeli satıldı. Bunun 100 binden fazlası üçüncü nesil Octavia’dan sağlandı.
Dört çeker Octavia yeni versiyonu ile en güçlü haline kavuştu. Dizel versiyonu olmayan bu yeni sürüm için sadece benzinli motor seçeneği bulunuyor. Golf GTI ile aynı motordan güç alan VRS Octavia için 2 farklı vites kutusu seçeneği mevcut; 6 ileri manuel yada 7 ileri DSG.
Normal modellere göre spor şasili Skoda Octavia RS 245’in gövdesi 14 mm’ye aşağı inebiliyor. Otomobil, parlak siyah 19 inç alaşım jantlara sahip.  ESC stabilite sistemi ve elektronik olarak düzenlenmiş VAQ sınırlı kaymalı diferansiyel sayesinde virajlarda dinamik hızlanma yakalıyor.
Böylece ön tekerleklerden birinin üzerindeki kayma miktarı sınırlanıyor ve yola güç aktarımı optimize hale getiriliyor. Performans Modu ile sürücü şasinin ve konfor ayarlarının bireysel olarak ayarlanmasını yapıyor. Skoda Octavia RS 245’in dinamik karakterinde Dinamik Şasi Kontrolü (DCC) dikkat çekiyor.
4×4 istemeyenler için önden çekişli seçeneği de sunulan VRS, 2 litre motor hacmiyle Türkiye’de yüksek vergi diliminde yer alıyor. Önceki versiyonları seriye dahil edilen RS’in yeni modelde siparişle ithal edilmesi bekleniyor.
Octavia RS, 0’dan 100 km / saat hıza 6,6 saniyede ulaşıyor. (Kombi versiyonu için bu süre 6.7 saniye) En yüksek hız ise 250 km / s ile sınırlı. Skoda geniş bir iç mekan ve bagaj avantajını bu performans serisinde de sunuyor!
En son sürücü destek sistemleri Skoda Octavia RS 245 için mevcut. Infotainment adı verilen sistem sürücüye ‘her zaman çevrimiçi’ lüksü sunuyor. Çok sayıda ‘Simply Clever’ özelliği, yeni modelin iç mekanını daha cazip kılıyor.

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.