Bunu üretmek için 10 milyonluk yatırım yapıyor

Hyundai Assan ve Ford Otosan’ın tamamlanan, TOFAŞ’ın halen devam eden, Toyota’nın Türkiye’deki yeni küresel projeleri, yan sanayine de start verdiriyor. MEga proelerin cazibesini artırdığı Türkiye, BPW’nin de Türkiye’de yeni yatırım yapmasına yol açtı.

Treyler aksı üretiminde, dünyanın en büyük üreticilerinden olan BPW, 25 yılı aşan Türkiye serüvenini, yeni bir fabrika yatırımı ile taçlandırıyor.

Türkiye ve bölgede treyler ile bağlantılı her türlü taşımacılık faaliyetinin parçası olmak üzere 100 yılı aşkın bilgi birikimiyle Türkiye’de yatırım kararı alan BPW, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 10 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirerek üretime başlıyor.

Türkiye’de treyler pazarında sahip olduğu yüzde 45’lik pay ile en çok tercih edilen aks üreticisi olan BPW, Bu yatırımla birlikte hem Türkiye pazarının yüzde 90’ına hitap eden aks tiplerini üretmeye hem de 60 bin adetlik kapasitesi ile Türkiye’den bölge ülkelere ihracat gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Otomotiv ana ve yan sanayisinde sahip olduğu tecrübe ile üretim konusunda Avrupa başta olmak üzere bölgenin vazgeçilmezi olan Türkiye, BPW’nin yeni yatırımının de merkezi haline geldi.

Treyler sektöründe 117 yıldır faaliyetlerine devam eden BPW, 2014 yılında yaklaşık 1.2 milyar Euro ciroya ulaşırken, büyüme hedefini tutturmak üzere yatırımlarına devam ediyor.

Bu doğrultuda 25 yıldır Türkiye pazarını takip eden BPW, Türkiye’nin coğrafi konumu, treyler üretimindeki üst konumu, üretim teknolojilerinde kat edilen yol, son 10 yılda 2 kattan fazla büyüyen sektör ve çevre ülkeler dâhil sahip olduğu treyeler ihracatı potansiyeli ile Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldı.

SİYASİ BELİRSİZLİK GEÇİCİ, İLERİSİ AYDINLIK

BPW Türkiye’nin bu sektörde hem kendi pazarı hem de ihracat pazarı olduğunu ve önümüzdeki dönemde pazar adetlerinin artacağını öngördüklerini söyleyen BPW Yönetim Kurulu Başkanı Michael Pfeiffer, yatırımla birlikte sadece aks değil, üst yapı ürünlerinin de Türkiye’de üretilmeye başlanacağı bilgisini verdi.

Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle transit geçiş noktası olması ve Türkiye tır/treyler parkı değerlendirildiğinde BPW olarak yatırım için en doğru adresin Türkiye olduğuna karar verdiklerini belirten Michael Pfeiffer,

“Yatırım BPW’nin uzun vadeli planları çerçevesinde el aldığı bir konudur. Türkiye’nin hali hazırda içinde bulunduğu geçici siyasi belirsizliğe rağmen BPW’nin Türkiye’nin geleceğine olan inancı tamdır. Bizim odağımız, yakalanacak istikrarla birlikte çok büyük bir ivme kazanılacağını düşündüğümüz orta ve uzun vadeli dönemdir. Çevre ülkelere de Türkiye üzerinden hizmet vermeyi ve burada gerçekleştirdiğimiz üretim ile ihracat yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

BPW’nin inovatif ve yenilikçi bir aile kuruluşu olduğunu ve yatırım ile ürünlerin yerlilik oranının yaklaşık yüzde 60’a ulaşacağını söyleyen BPW Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Akbaş ise şunları söyledi:

“Treyler üretiminde Almanya’nın ardından ikinci sırada gelen Türkiye, bizim gibi aks üreticileri için de oldukça büyük bir öneme sahip. Türkiye’de yıllık 75 bin adetlik ve yaklaşık 140 milyon Euro hacminde bir aks pazarı bulunuyor. Öte yandan Türkiye lojistik sektörü, başarılı Türk firmalar sayesinde çok iyi noktalara gelmiş durumda. Ayrıca sektörün Türkiye’deki mega projeler sayesinde hem iç hem de çevre ülkelerdeki hızla gelişen pazarlarla birlikte büyümesini uzun yıllar sürdüreceğini öngörüyoruz. O nedenle Türkiye’de gerçekleştirmiş olduğumuz bu yatırım hayati öne sahiptir. Fabrika yatırımı ile yarattığımız istihdam sayısını da kademeli olarak, üst seviyelere çıkartmayı hedefliyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.