Büyükşehir’den UBER’cilere şok

Binlerce UBER sürücüsü ve kullanıcısı tarafından beklenen karar İBB’den de çıkmadı. UBER için Hükümet’in aldığı “Korsan” kararını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) de devam ettirdi. Bilindiği gibi Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde değişikliğe gidilmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü UKOME’nin toplantısında konunun ele alınıp bu yönde karar çıkacağını kaydetti. Uysal, UBER’cileri belediyelerin turizm firmalarına verdiği belgeyi kullanmamaları konusunda uyardı.

UBER’de ağırlıklı olarak Mercedes kullanılıyor

Belge turist taşımak için veriliyor

Mevlüt Uysal, Turizm belgesi alan kişi veya firmanın, bu belge ile ancak İstanbul’a gelen kendi müşterisi turistleri bir yerden bir yere götürebileceğini ya da İstanbul’da gezdirebileceğini belirtti. Verilen belgenin amacının dışında kullanılmasını istemediklerini ifade eden Uysal, “Bizim verdiğimiz belgenin başka bir amaçla kullanılmasının önüne geçmeye çalışıyoruz. Bunu birebir trafik denetleyecek ” dedi.

İBB Başkanı Mevlüt Uysal taksicilere öneride bulundu: “Vatandaşı UBER’i aratmayacak bir sistem üzerine kendilerini yenilemeleri gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye olarak geliştirdiğimiz iTaksi tarzı uygulama ile vatandaşa daha iyi bir hizmet verirlerse ve kendilerini geliştirirlerse, taksicilerimizin yanında durmaya hazırız” diye konuştu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.