Büyüyen “mini” artık daha cimri

 

Bir otomobil devrimi başlatan Sir Alec Issigonis'in tasarladığı ve günümüze kadar dünyada 7.8 milyon adetlik satışa ulaşan MINI markası "temellerine"sadık kalarak yeniliklere imza atacak. BMW AG , milyonlarca kişinin tercihi bu retro markaya 2011-15 yılları arasında 910 milyon dolarlık yatırım yaparak yeni versiyon ve motorlara kapı açıyor. Nisanda  tamamen yenilediği  4'üncü nesil MINI, MINI Cooper ve MINI Cooper D  seçeneklerini Avrupa ile eşzamanlı Türkiye'de de pazara sürecek olan markanın hedefinde 5 kapılı yeni  MINI versiyonları  oa  üretmek var.

Klasikten 5.3 milyon satıldı

Premium kompakt ve küçük otomobiller segmentinin en geniş hayran kitlelerinden birine sahip modeli MINI yenilendi. 1959-99 yılları arasında 5.3 milyon klasik MINI satılırken BMW Grubu'na geçtikten sonra 2001'den bu yana da dünyada yaklaşık 2.5 milyon yeni MINI alıcı buldu. Halen İngiltere ve Avusturya'da üretilen MINI'nin 4'üncü neslinde orjinal versiyondan simge haline gelmiş stil, oranlar ve gövde yapısı evrimsel bir yaklaşımla iyileştirildi. Altıgen radyatör ızgarası, farlar, stop lambaları, sinyalizasyon öğeleri ve otomobili çevreleyen siyah gövde elemanları gibi karakteristik tasarım özellikleri daha da belirginleştirildi.  Araç , meraklılarına 5 gövde renk seçeneği ve ek ücretsiz alınabilen kontrast renkte tavan ile sunulacak.

Araç  büyüdü ve  cimrileşti

Porto Riko'da test sürüşlerini yaptığımız araç  öncekinden  98 mm uzun, 44 mm  geniş ve 7 mm  daha yüksek. 4 koltukta da konfor artırılırken, yeni koltuk tasarımı ile önde daha geniş ayar aralığı ve arkada daha geniş koltuk yüzeyi (+23 mm) sunuyor. Bagaj hacmi 51 litre artırılarak 211 litreye yükseltilirken  arka koltuk sırt dayaması 60:40 katlanabilir hale getirilmiş. Araçta eskisine göre ortalama % 27  tasarruflu her biri TwinPower Turbo Teknolojisine sahip 3 yeni motor seçenekleri  mevcut. 3 silindir 1.5 lt benzinli 136 bg'lik Cooper, 4 silindirli 2 lt  benzinli 192 bg  Cooper S ve 3 silindir 1.5 lt dizel  116 bg  Cooper D   6 ileri otomatik şanzıman standartla gelecekler. Henüz fiyatı belirlenmeyen yeni 1.5 dizel otomatik motor 9.2 saniyede 100 km's'ye çıkıyor ve ortalama 3.7 lt yakıt harcıyor. Ancak markanın temsilcisi  Borusan Oto  MINI One'da kullanılacak yeni 1.2 lt 102 Bg benzinli motoru  ise ilk etapta ülkemize ithal etmeyecek.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.