BYD Türkiye fabrikası kurulmadan satışları uçuşa geçecek

Türkiye temmuz ayında Çinli BYD otomotiv şirketinin Manisa’da kuracağı fabrikayı konuşuyor. Chery ile hızlı bir yükselişe geçen fiyat performans otomobili ithal eden Çin şirketleri, Türkiye’de de Avrupa ve ABD’de olduğu gibi yatırıma davet edildiler. Yatırım kararı çıkmayınca Çinli araç fiyatlarını yükseltecek gümrük duvarları yükseltildi. Önce 7 bölgede 20 bayi zorunluluğu geldi. Ardından yüzde 40 ek ithalat vergisi getirildi. Bu gelişmeler yaşanırken 6 aldır arka planda BYD ile yatırım gelişmeleri sürdürülüyordu. Bu önemli gelişme iki gün önce sonuçlandı, bugün Manisa’da başlangıçta 150 bin adetlik bir otomobil fabrikası kurulması kesinleşti.

Bugün BYD Türkiye distribütörü ALJ Grup CEO’su Ali Haydar Bozkurt ve BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun ile buluştuk.

Ayağının tozuyla toplantıya gelen Ergun, bir gün önce BYD Başkanı ve Sanayi Bakanlığı yetkilileriyle Manisa arazisini yerinde görüp, karar vermişler.

Genel Müdür Ergun, bu yatırımın kendilerini nasıl etkileceğini anlattı. BYD Türkiye’de şirketini kurup, yatırım teşvik belgesi aldığında  Türkiye’de satacağı araçların vergileri sadece ÖTV, KDV ve yüzde 10 Gümrük vergisi ile fiyatlanacak. BYD otomobilleri yüzde 40’lık ek vergiden muafiyet kazanacak.

Bu da BYD marka araç fiyatlarını  doğrudan etkileyecek.

BYD global satışları 3 milyonu geçti

BYD Türkiye yeni durumda bu yıl satış hedefini en az 10 bin adete yükseltti. Bunu esas olarak elektrikli Atto 3 ve şarj edilebilir hibrit Seal U DM-i ile yapacak. Üçüncü bir model de bu ikiliye eklenebilir. Kasım ayından itibaren iki ayda bu atak gerçekleşecek.

BYD Türkiye halen 20 olan bayi sayısını 40’a çıkaracak. 2025 yılı satış hedefi ise en az 30 bin adet olacak. Markanın esas hedefi bir kaç yıl sonra en çok satan 3. marka olmak. Burada hemen hatırlatalım; 2024 yılı ilk 6 ayında üçüncü marka bir başka Çinli Chery oldu. Fiat ve Renault ilk iki marka durumunda. BYD devreye girince ilk 3 marka da yerli olacak.

Bu durum otomotivde yıllar sonra eksiye geçen dış ticaret dengesini yeniden artıya çevirecek.

BYD Türkiye yatırımı otomotivde dengeleri değiştirecek. Marka Türkiye’de agresif büyüyecek. Pazarda elektrikli araç satışlarından çok, şarj edilebilir hibrit araç pazarına yüklenecek.

Halen 2 olan Türkiye pazarına uygun BYD model sayısı hızla artacak. AB normlarına uygun tüm modeller Türkiye’ye getirilecek. Homologasyonu en kısa sürecek modellere öncelik verilecek.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.