C-HR tamam, yeni görev 2018 Verso

Toyota’nın yeni SUV’u C-HR, 180 binlik üretim hedefinin yanı sıra Türkiye otomotiv endüstrisi ve Türk mühendisliği için çok önemli kilometre taşlarını ifade ettiği ortaya çıktı.

Türkiye’de üretilen ilk hibrit, ilk SUV gibi özelliklere sahip olan araç, ABD ve Kanada gibi otomobilin anavatanı ülkelere Türkiye’den giden sayılı araçlar arasına katılmasıyla da bunu kanıtladı.

Aracın geliştirme sorumluluğu Japon yöneticiden Türk mühendise geçerken, aracın iç kısmını tasarlayan Duyusal Kalite Ekibinin “işi” de Japonya’ya taşınıyor.

C-HR’nin yeni sorumlusu ODTÜ’lü mühendis Karaman 

Toyota‘nın yeni C-HR modeli 2010 yılından bu yana Lexus’tan gelen hünerli yarışsever mühendis Hiroyuki Koba tarafından geliştirildi.

Koba, aracın bugüne kadarki tüm tasarım, geliştirme ve mühendislik ve üretime geçiş dahil tüm yaşamından sorumluydu. Aracı Nürburgring de piste dahi çıkardı, yarıştırdı. Ama artık bırakıyor.

Japon şirketin yeni Prius modeliyle aynı platform teknolojisinde ürettiği ikinci modeli olan C-HR’nin sorumluluğu Toyota Avrupa Ar-Ge Bölümü Başkanı Ahmet Karaman’ın yönetimine devroluyor.

Fiilen başlayan ve Ocak ayında resmileşecek atamaya göre bundan sonra C-HR’nin yeni pazarlara hazırlanması, face-lift çalışmaları dahil tüm mühendislik çalışmalarından Ahmet Karaman ve ekibi sorumlu olacak. 

Dünyada sadece Türkiye'de üretiliyor. Ama sırada Japonya'da üretim var.
Dünyada sadece Türkiye’de üretiliyor. Ama sırada Japonya’da üretim var.

Japonya, C-HR üretimine hazırlanıyor

Geliştirme çalışmalarında Türk mühendislerin de anahtar görevlerde olduğu yeni C-HR, Fransa, Türkiye ve Hollanda’da ilk müşterileriyle buluştu.

Yeni araçlar 15 Kasım akşamı Toyota bayilerinde özel törenlerle ilk sahiplerine teslim edildiler. Yüksek taleple karşılaşan yeni modelin yol haritası da netleşti.

Toyota’nın 2010 yılında sadece Avrupa için geliştirmeye başladığı yeni hibrit SUV’U C-HR, iki yıl önce rota değiştirdi.

Şirketin kapalı devre etkinliklerinde ABD’den Fas’a kadar bir çok pazardaki yöneticilerin beğenisini kazandığı öğrenildi.

Bu beğeniler sonrasında 2 yıl önce Nagoya’da alınan kararla yönünü ABD ve Kanada, gibi yeni pazarlara çevirdi. Nihayet üretim başladı. Araçlar ilk sahipleriyle buluşuyor.

Türkiye'de üretilen C-HR'ler 2017 başında ABD'de satılmaya başlanacak.
Türkiye’de üretilen C-HR’ler 2017 başında ABD’de satılmaya başlanacak.

Asya’da Taiwan gibi ülkeleri de içine katarak, adeta çığ gibi ilerleyen C-HR’in geliştirme sürecinde başından beri görev alan kıdemli mühendis Mehmet Fatih Kale, Toyota’da önce Auris, sonra da C-HR için uygulanan “Duyusal Kalite Yönetiminin, Toyota dünyasında büyük beğeni topladığını ve örnek hale geldiğini söyledi.

Adapazarı’nda üretilen ilk hibrit SUV Toyota C-HR’ınr Madrid’te yapılan uluslararası basın test sürüşlerinde görüştüğümüz Kale, şu bilgileri verdi:

“Duyusal Kalite yönetim sistemi Avrupa Ar-Ge birimi içinde başladı. Bu sayede iç mekanda premium algı elde edildi. Bunu diğer modeller için de uygulama kararı verdi Toyota Japonya. Bunun oluşturulması için Japonya’ya gidiyorum.”

Avrupa’da 100 bin C-HR satacak

İlk kez Ahmet Kahraman liderliğindeki Toyota Avrupa Ar-Ge biriminin altındaki Türk mühendis M. Fatih Kale’nin başlattığı yeni Toyota modellerinin içindeki kalite hissini artırma yönetim sistemi başarılı oldu.

Yeni C-HR piyasaya çıkar çıkmaz oldukça başarılı siparişler aldı. Avrupa’da 80 bin tüketici yeni C-HR için ön bilgi listesine yazıldı. Bu sayı Türkiye’de 6 bini buldu.  Araç 2 yıl önce kapalı odalarda gösterildiğinde Avrupa dışı pazarların yöneticilerince de beğenildi. 

Yatırımın ve üretimin yönünü büyüme olarak çizen Toyota, Türkiye’deki kapasitesini 280-290 bin adete yükseltme yatırımı için düğmeye bastı.

İlk yıl üretimin 100 bin adeti Avrupa’da, 10 bin adeti Türkiye’de kalan yaklaşık 40 bin adeti ise ABD, Kanada, Taiwan ve Fas gibi ülkelerde satılacak.

 Yeni C-HR için üretimin önemli kısmı 1.8 litre VVT-i motorla kombine hibrit motor seçeneğiyle üretilecek ve satılacak. Avrupa’daki 100 bin C-HR’nin 75 bin adetinin hibrit model satışlarından oluşması bekleniyor.

Hibrit modellere yönelik hükümet teşviklerinin etkisiyle neredeyse benzinli araç fiyatına gelecek hibrit bir araç tüketicilerin tercihi olacak. 

C-HR'nin iç tasarımını yöneten Türk mühendis M. Fatih Taş, şimdi Japonlara "Duyusal Tasarım Sistemini" öğretecek.
C-HR’nin iç tasarımını yöneten Türk mühendis M. Fatih Kale, şimdi Japonlara “Duyusal Tasarım Sistemini” öğretecek.

Toyotacılar, İstanbul’u Akbil ile gezmeyi sevdi

C-HR’nin Türk mühendis yöneticileri Ahmet Karaman ve M. Fatih Kale ile aracın geliştirme süreçlerini de konuştuk.

İstanbullu olan Sabancı Üniversitesi mezunu Kale, aracın geliştirme çalışmaları sürecinde son 3 yıldır Türkiye’ye gidip-geldiğini söyledi.

Toyota C-HR gibi bir modeli geliştiren ekibin Türkiye ziyaretlerinde İstanbul trafiğinde araç kullanma izinlerinin olmadığı ortaya çıktı.

Kale daha önce Türkiye’de üretilen Auris modelinin geliştirme mühendisi Masato Katsumata’nın da Verso’nun geliştirme çalışmaları sürecinde 3 yıl İstanbul’u Akbil ile gezdiğini hatırladık.

Katsumata ile o dönemde yaptığımız görüşmede kendisi şunları söylemişti:

“Türkiye’ye geldiğimde fabrika Adapazarı’nda olduğu için şehir merkezinde değil, fabrikadaki lojmanda kalıyordum.

Boş zaman bulduğumda ise İstanbul’u vapurlarla geziyordum. Bunun için 3 yıl önce Akbil satın aldım. Çünkü, normalde boğaz turu yapan turistik vapurlar kalabalık ve pahalı, her noktaya da gitmiyor.

Akbil’le ise Eminönü-Üsküdar sadece 1.3 TL. Biniyordum vapura, alıyordum simit ile çayımı, İstanbul’u bol bol fotoğraflayarak tanımaya çalışıyordum.”

Yeni görev Adapazarlı yeni Verso 

Türk mühendislerin son ürünü C-HR ile işleri bitmedi. Ahmet Karaman modelin sorumluluğunu yeniden üzerine alıyor.

Resmi görevlendirme Ocak 2017 gibi yapılacak. Toyota Ar-Ge biriminin görev ibununla gitmiyor. Karaman ve Kale ile ekip şu anda yeni Toyota modelleri üzerinde de çalışıyor.

Mühendisler bunların ne olduğunu sır gibi saklasalar da önümüzdeki yıl yenilenecek Verso’nun onların elinden çıkacağını söyleyebiliriz. Ayrıca ellerinde iki adet 2025 yılı sonrası için hazırlanan ve kesinlikle sergilenmeyecek iki konsept araç çalışması yürütüyorlar.

Yeni dönemde otomobillerde 5G teknolojisi ile araçlar arası haberleşme sistemlerinin çok yaygın ve etkin kullanılacağını söyleyen Toyota Avrupa Ar-Ge Bölümü Başkanı Karaman ve kıdemli mühendisi Kale, otonom sürüş ile araçların içinin oturma odasına dönüşeceğini söylediler.

Halil Okşit 

Yerli hibrit SUV ile dizellere meydan okuyor

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.