C5 Aircross, Çin’den yola çıktı

Yıl 2008. ABD’de başlayan ekonomik kriz, Lehman Brothers, Merly Leanch, General Motors, Chrysler, Ford Motor Company gibi kapitalizmin temel taşı şirketlerde dahi fırtınalar estirmektedir. Yüzbinlerce gayrimenkul kredisi ödenemediğinden “şişmiştir.”
Giderek büyüyen ekonomik fırtına, Detroit’in boşalmasına neden olmuştur. Ardından Avrupa’ya atlayan kriz küreselleşmiş, dünya finans sektörü adeta el değiştirmeye başlamıştır. Türkiye, “krizin teğet geçmesi” senaryolarını konuşmaktadır.
Fransa’da orta ölçekli şirketler iflaslarını açıklamaktadır. 2009 yılı geldiğinde hasar tespitine ve yara sarmaya odaklanılır. Fransızların PSA şirketi yani Peugeot ve Citroen ağır yaralıdır. İflas konuşulmakta, çok sayıda fabrikanın kapısına kilit vurulması planlanmaktadır.
Avrupa otomobil satışları çökmüştür. Artık sadece Avrupa pazarı için üretim yapmak, şirketin ayakta kalmasına yetmemeye başlamıştır. PSA fabrikalarından binlerce işçi çıkarılır.
Peuget ve Citroen üretimi durma noktasındadır. Planlar yeniden gözden geçirilir. Çin yeni hedeftir. İster ortak ister pazar bir şekilde Çin’de bulunmak gerektiğine karar veren PSA yöneticileri, yeni dönemi küresel tasarlarlar.
Özbekistan’da üretim için imzalar atıldı.
Yönetim değişikliklerinin de yaşandığı 2008-2009 krizinden yaralı ama iyileşmeye odaklanmış çıkan PSA, yeni bir dönemi başlatır. Artık Çin, Fransızların da üretim yeri ve pazarıdır.
Yükseliş başlar. Hızla geçen yıllar yeni planları devreye alır. İşler tasarlandığı gibi gider. Satışlar artar. Alman Opel, şirket çatısına dahil edilir. Fransızların Çin Planı tutmuştur.
Peşinden yeni döneme geçilir. Yepyeni tasarımlarla yeni teknolojilerle tüketicilerin gönlü fethedilecektir. Önce Peugeot atağa kalkar. Citroen sıraya girer. İşte geçmişi 10 yıl önceye dayanan Fransızların Çin Planı’nın yeni bir modeli ortaya çıktı. PSA çatısı altındaki Citroen’in Çin’de üretilen yeni C5 Aircross modeli vitrinde.
2019 yılında Avrupa yollarına gelmesi planlanan C5 Aircross, ilk olarak dünyanın en büyük otomobil pazarı ünvanını eline geçiren Çin’de üretilmeye başlandı.
Bu otomobili sadece Çin için üretilen modellerle karıştırmamak gerekiyor. Önümüzdeki yıl Avrupalı rakipleriyle rekabete girecek.  Bu savaşta C5 Aircross rakiplerinin karşısında ne yapacak, hep birlikte göreceğiz.
C5 Aircross, Peugeot 3008 ve 5008’in yanı sıra Opel Grandland X ve yakın zamanda başlatılan DS7 Crossback projesi ile aynı EMP2 platformunu kullanıyor. Geçtiğimiz yıl üretilmeye başlayan C3 Aircross ile aynı tasarım anlayışını benimseyen C5 Aircross, SUV/crossover sınıfındaki kalabalıktan farklı görüntüsü ile ayrılmayı planlıyor.
Bir Fransız klasiği olarak kocaman gövdesinin altında yine 4 çeker seçeneği yok. Çin’in motor spesifikasyonlarına göre 1600 cc turbo beslemeli benzinli ve 1800 cc turbo beslemeli benzinli iki adet motor seçeneği olacak. Avrupa ve dünyanın diğer bölgeleri için dizel ve hibrit motor seçenekleri olacak mı henüz belli değil. (Okura not: Citroen’in ilk fişli hibrit SUV’u olacak-20 Mayıs-2018)
Beş farklı renk seçeneği, ön tampondaki geniş havalandırmalar ve kırmızı detaylarla tavan rayları sayesinde asfalt dışında da sizi güvenle taşıyabilecek bir havaya sahip. Kömür gri ve türevi renklerin hakim olduğu iç mekan seçeneklerinde kahverengi ve küçük metal renkli plastik detaylar mevcut. Deri döşeme ve tüm trim malzemelerin Çin pazarına yönelik olarak üretilmesi ile alakalı olarak kalitesinin düşük olduğu, Avrupa için daha yüksek standartlara sahip malzemelerin kullanılması bekleniyor.
Katlanan arka koltuklar ile birlikte 516 litrelik bir bagaja sahip olan C5 Aircross’ta, bagajı açmak için ayak ile kontrol seçeneği de olacak. Çin’deki motorların gücünün 200 hp’ye yakın olmasının yanında bir adet vites kutusu seçeneği mevcut ve o da 6 ileri otomatik.
Büyük ön cam sayesinde geniş görüş alanına sahip olsa da yan aynalarda yer alan kör noktalar şimdiden konuşuluyor. Büyük gövdesi ile sürünün lideri olacak gibi görünen C5 Aircross acil durumlarda arabanın durdurulması için tasarlanan aktif hız kontrol sistemi ve PSA’nın AEBS2 aktif emniyetli fren sistemini içeren 12 sürüş yardımcısına iş düşecek gibi görünüyor.

Citroen’in yeni C5 Aircross için Avrupa harekatı 2019 yılında başlayacak. Türkiye’ye gelişi de aynı dönemde olması muhtemel.

Leave A Reply

Your email address will not be published.