Ölen babası için bakın ne yaptı: Yılda 60 bin ziyaretçi geliyor

Stonehenge adıyla İngiltere’de bulunan ve halen sırrı çözülemeyen yapılar, Amerikalı bir otomobilsevere ölen babasını hatırlatacak müzesi için ilham verdi. Carhenge açık hava sanat müzesi günümüzde 60 bin ziyaretçi tarafından gezilen bir merkez oldu.
Geçmişi resmi olarak Milattan Önce 3100 yılına dayanıyor olarak bilinen ama daha öncesi antik çağlarda yapılmış olabileceği de iddia edilen Stonehenge taşları İngiltere’de öğrenim gören Amerikalı öğrenci Jim Reinders için yılda 60 bin turist ağırlamanın kapısını açtı.
Carhenge adı verilen yapıların hikayesi Amerikalı Jim Reinders’ın 1982 yılında babasını kaybetmesiyle başlar. Reinders ailesi ve Jim, babalarının anısını yaşatacak ve onu yıllar sonra da ifade edecek bir proje geliştirmeye karar verirler.
Reinders ailesi sahibi oldukları Nebraska’daki 10 dönüm büyüklüğündeki arazi üzerine İngiltere’deki Stonehenge anıtlarından ilham alınarak yapılacak bir açık hava sanat müzesi üzerine fikir birliğine varırlar.
Projenin ismi Car Art Reserve – Carhenge açık hava sanat müzesi olarak belirginleşir.
Aile bütçesini de oluşturarak, 1987 yılına kadar Carhenge adını verecekleri projeleri ortaya çıkmaya başları. Aynı yılın sonbahar ayları başlarken İngiltere4deki dev anıt taşları andıran heykellerden oluşan Carhenge bitmiştir. Proje 5 yılda düşünülmüş ve hayata geçirilmiştir.
Projede 39 otomobil kullanıldı. Heykelleştirilen otomobillerin tümü de Ford badge’ını taşıyordu.
Reinders bu yapıyı oluştururken Vivaldi’nin ünlü yapıtı Dört Mevsim (Four Season) müziğiyle motive olduğunu açıkladı. Bu muhteşem müziği Ford marka araçlarla birleştirdi ve heykellerine Ford Mevsimi (Ford Season) ismini uygun gördü.
Günümüzde yılda 60 bin ziyaretçi Carhenge açık hava sanat müzesi ni görmeye geliyor.
Carhenge açık hava otomobil sanat müzesinde sadece otomobil heykelleri değil, değişik sanatçıların başka yapıtları da serileniyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.