Yeni kasa ASX, Outlander motoruyla Türkiye’ye gelecek mi?

Mart başında kapılarını açmaya hazırlanan Cenevre Otomobil Fuarı , yeniliklerinden biri de Mitsubishi’den geliyor. Mitsubishi ASX SUV versiyonunun 2020 modelinin lansmanını Cenevre’de yapacak.

Yeni ASX modelinde neler değişiyor derseniz. Öncelikle dış görünüm revize edilmiş. Biraz daha Eclips Cross modeline evrimlenmiş. Eski kasa artık bitiyor.

Sonrasında araca yeni teknolojiler eklenmiş. Böylece sürüş yardımcısı sistemler ASX modelinde de görev üstlenecek.

Motor ise Outlander dönemine geçiliyor. Yani yeni ASX, Outlander motoruyla üretilecek.

Böylece yeni bir otomobil tanımının içini dolduracak şekilde revizyon söz konusu.

Mitsubishi , öncelikle Avrupa pazarı için tasarlanan yeni modelin, 2.0 litrelik bir MIVEC motordan güç alacağını açıkladı. Bu motora başka hangi motorların ekleneceği ise ileride açıklık kazanacak.

Şanzıman ise beş ileri manuel şanzımanla veya altı vitesli Spor Modlu INVECS-III CVT olarak belirginleşti. 5 vites kaldı mı sorusunu sormadan edemiyor insan.

Güncelenen ASX’ hem iki hem dört tekerden çekiş sistemi ile yola çıkacak.

Değişiklikler dış görünümde bile göze çarpıyor. Önde, kaputta yeniden tasarlanmış çizgiler ve daraltılan farlar sayesinde tasarım daha zarif bir görünüme kavuşmuş.

Mevcut modelde aşağı ve öne dönük duruş daha agresif bir görünüme katkıda bulunmak için biraz geri çekilmiş. Arka tarafta, aydınlatma unsurlarının yeniden şekillendirilmesi için fazla çalışılmadığı görülüyor.

İç mekandaki değişiklikler ise çok daha fazla yenilik odaklı. Merkezi dokunmatik ekran büyümüş. Kadranlar daha gösterişli. Ayrıca, vites topuzu artık yuvarlak değil daha köşeli bir tutamağa sahip.

ASX SUV, 2009 yılında piyasaya sürüldüğü günden bu yana 90 ülkede 1,3 milyon adetten fazla satış yaptı. Bu haliyle Japon markanın en başarılı modellerinden biri.

Yeni kasa ASX’in Türkiye’ye ithali 2.0 lt motor nedeniyle şimdilik düşünülmüyor. Ama Mitsubishi Türkiye eski kasadan bir miktar daha takviye yaparak, bu aracı tercih edenlere sessiz kalmayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.