Cepteki otomobil

Günlük hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturan mobil teknolojiler, geliştirilmeye devam ediyor. IAB Avrupa tarafından yapılan bir araştırma, otomotiv şirketlerinin de mobile kısmen hazırlandıklarını ortaya koyuyor. 35 milyondan fazla mobil internet kullanıcısının olduğu Türkiye de dahil olmak üzere 9 ülkeyi kapsayan bu araştırmaya göre otomotiv markalarının mobil aplikasyonlarda perakende sektörüne göre daha ileride olduğu görünüyor.

Türkiye otomotiv markalarının yüzde 56’sının IOS işletim sistemine uygun; yüzde 36’sının ise Android işletim sistemine uygun mobil uygulamaları bulunuyor. Mobile uyumlu internet sitesi bulunan markaların oranı ise yüzde 68 olarak dikkat çekiyor.

Araştırma, aplikasyonların iyileştirilmesiyle mobil pazarlama stratejilerinin gelişebileceğini gösteriyor. Bazı ülkelerde perakende markaları için “e-ticaret”, otomotiv markaları içinse“test sürüşü rezervasyonu” işlevlerinin mobilde sınırlı olarak kullanıldığı görülüyor.

Perakende markalarının yarıdan fazlasının alım-satım yapılabilen mobil sitesi bulunuyor. Ancak sadece dörtte birinin aynı işlevi sağlayan mobil ya da tablet aplikasyonu mevcut. Otomotiv markalarının çoğunluğunun web sitelerinde test sürüşü rezervasyonu seçeneği sağlıyorken uygulamalarda bu özelliği sağlayan markaların oranı dörtte birden az. Bu konuda bir istisna oluşturan İtalya’da ise 10 otomotiv markasından 9’unun hem mobil hem de tablet aplikasyonlarında test sürüşü rezervasyonu seçeneği bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.