CES 2020: NAWA Racer konsept satışa çıkacak mı?

Elektrikli araçlar salgını, motosiklete de sıçradı. Harley Davidson gibi bir efsanenin elektrikli motosikletinden sonra şimdi konseptlerin ardı arkası kesilmiyor. Kasım ayı başında Milano’daki EICMA 2019 Motosiklet Fuarı’nda BMW ve Aston Martin’in elektrikli konsept motosikletleri yola çıkmak için neredeyse gün sayıyor. Şimdi de CES 2020 Teknoloji Fuarı otomobllin olduğu gibi motosikletlerin de gösterisine sahne olacak. CES 2020 yıldız adaylarıdan biri de NAWA Racer Consept.

Beyin uçuklatacak modeller sahneye çıkıyor

Las Vegas’ta 2020 yılının hemen başında açılacak Tüketici Elektroniği Fuarı (CES 2020), o kadar çok beyin uçuklatacak ürünle dolu olacak ki saymakla bitmez. İşte ilginç olanlarından biri: NAWA Racer konsept.

Bu konsept motosiklet retro görünümlü bir uzay yarışçısı kimlik sergiliyor. Tasarım geleneksel cafe racer modellerden ilham aldı. Ancak gidonun altındaki teknoloji kesinlikle yeni döneme ait. NAWA onu hibrid bir motosiklet olarak adlandırıyor, ancak elektrikli bir destek sistemiyle birleştirilmiş bir gaz motoru olduğu için değil. Hayır, aslında iki farklı pil teknolojisi kullanıyor ve bunlardan biri bir ultrakapasitör paketi. Diğeri ise geleneksel bir lityum iyon pil takımı.

NAWA, ultrakapasitör teknolojisinin akü teknolojisi için ileriye giden yol olduğunu düşünüyor ve şirket bu bisikletteki kabiliyetinden çok söz ediyor. Bu yeni pilin çok daha hızlı şarj, daha iyi enerji rejenerasyonu (rejeneratif frenleme yoluyla) sunduğu; benzer boyutta bir lityum-iyon pil takımından daha fazla performans ve çok daha fazla aralık sunabildiği; daha uzun ömürlü ve çok daha az ağırlığa sahip olduğu söyleniyor. Yani evet, ultrakapasitör pil teknolojisi harika görünüyor. Sadece söylenenlerin konsept ve teori omaktan ete uyulamaya geçmesi gerekiyor.

Hibrit ama bildiğiniz hibrit değil

NAWA Racer’daki sistem doğru yönde bir bebek adımı olarak kabul edilebilir. 9 kWh lityum iyon pil takımıyla birlikte 0,1 kWh ultrakapasitör pil takımı kullanılıyor. Bu hibrit sistem, karışık bir döngüde 93 mil (150 km) menzil için gayet iyi. Ancak NAWA, ultracapacitor pil takımının şehir içi kullanımda, üstün enerji rejenerasyonu sayesinde 186 mil (300 km) menzile çıkabileceğini iddia ediyor.

Hız da menzil kadar etkileyici görünüyor. 100 beygir gücündeki elektrik motorun 0-100 km hızlanması üç saniye olarak açıklandı ki bu Harley Dacvidson’ın elektrikli motosikleti LiveWire ile aynı).

Şarj süresi de çok iyi.Adeta bir kahve içimi. NAWA, ultrasapasitör pil takımının şarj cihazında iki dakika sonra dolu olduğunu ve lityum iyon paketinin bir saat içinde yüzde 80 oranında şarj olabileceğini söylüyor.

Tüm bu özellikler ve istatistikler, NAWA’nın ultrakapasitör pil takımını lityum iyon pil teknolojisine üretime hazır satılabilir bir alternatif haline getirebilmesine dayanıyor. Bu konsepte yüz yüze ilk geliş CES 2020 Fuarı’nda olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz