CES 2020; Tasarımdan ödün vermeden elektrikli Nissan mümkün

Nissan, Las Vegas CES Fuarı için yüzde 100 elektrikli SUV Ariya Concept ile sahne aldı. Nissan’ın gelecekteki araçlarına gerçekçi bir bakışı simgeleyen Ariya Concept; Nissan Intelligent Mobility’i Akıllı Güç, Akıllı Sürüş ve Akıllı Entegrasyon alanında kaydedilen en yeni ilerlemeyle temsil ediyor.

Dünyanın en büyük elektronik fuarı CES’te sahne alan Ariya Concept yeni bir araç mimarisini, otomobillere nasıl güç verildiğini; otomobillerin toplumla nasıl etkileşime girdiğini; gelişmiş sürüş özelliklerine sahip bir elektrikli aracın nasıl yeni bir bakış açısı sunabileceğini yeniden tanımlıyor.

Ariya’nın dışı dinamik güzellik ile teknoloji arasında bir denge kuruyor. Şaşırtıcı derecede kısa yan inişler, geniş kabin; büyük tekerlekler ve iki renkli boya sportif ve lüksü birleştiren şık bir görünüm sunuyor. Ön kısımda geleneksel ön panjurun yerine Nissan’ın shield adını verdiği panel var. Otomobil 21 inç alüminyum jantlarla geliyor ve çok eğimli C sütunları sayesinde arka kısım da geleneksel SUV’lerden farklı görünüyor.

EV’ leri ve akıllı sürüş teknolojilerini geliştirmenin en hızlı markalarından biri olan Nissan, Ariya Concept ile geleneksel Japon minimalist temalarını birleştiriyor. Aynı anda hem ileri hem de geri bakmayı başaran, yüksek teknoloji ve Japon ruhunu birleştirdiği Ariya Concept ile Nissan; elektrikli, otonom ve bağlantılı fonksiyonları birleştiren yeni bir dil ortaya çıkarttı.

Ariya Concept elektrikli crossover ile birlikte ProPILOT 2.0 gibi gelişmiş sürücü destek sistemi, çift motor dört teker kontrol sistemi, akustik meta-materyal ve Smart Route Planner gibi özellikler de tanıtılmış oldu.

Ayrıca Nissan tamamen elektrikle çalışan, yedek pil depolama alanı ve yenilenebilir güneş enerjisi üretimini bir araya getiren konsept minibüste servis edilen dondurmalar ile ilgi odağı oldu. Elektrikli e-NV200 hafif ticari araçtan esinlenerek oluşturulan dondurma minibüsünün motoru; 40 kilovat-saat pil ile çalışıyor.

Kendine skor yapan Golf topu da var

ProPILOT golf topu: ProPILOT 2.0 gelişmiş sürücü destek sisteminden esinlenen Nissan, kendi kendine deliğe giren bir golf topu üretti. Standdaki küçük golf alanında yer alan bir tepe kamerası, golf topunun ve deliğin yerlerini tespit ediyor. Algılama teknolojisi ve dahili bir elektrik motoru, deliğe ulaşana kadar topun yolda kalmasını sağlıyor.

Power Selfie: CES misafirleri, Nissan’ın standında yer alan Formula E yarış arabasını neşeli bir canlandırmayla deneyimlediler. Yüksek güce sahip fanlar ve özel efektlerin yardımıyla, Power Selfie standı; %100 elektrikli bir yarış arabasının 2,8 saniyede 0’dan 100 km’ye ulaşan hızını taklit etmek için kısa bir video kaydediyor. Misafirler, yarış arabasını kullanıyormuş gibi göründükleri bir GIF oluşturabiliyor.

Formula E yarış arabası: Elektrikli araçların katıldığı Formula E sokak yarışı şampiyonasına katılan ilk Japon araç üreticisi Nissan; yeni sezon için yeni ve Japonya’dan esinlenmiş araç boyasını görücüye çıkardı.

Nissan LEAF e+: güçlü bir motor, ProPILOT sürücü destek sistemi (ABD pazarında ProPILOT Assist olarak adlandırılır) dahil uzun mesafeli; gelişmiş teknolojiler ve tek pedalla kullanıma olanak sağlayan yenilikçi e-Pedal özelliklerini sergiledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.