Çin markalarına ek vergi: Doğan, MG ile niyet mektubu imza aşamasında

8 Haziran 2024 tarihinde yayınlanan Ticaret Bakanlığı kararına göre, 8 Temmuz’dan itibaren Çin’den gelecek içten yanmalı ve hibrit motorlu araçlar da ek vergiye tabi tutuldu. Çin kökenli markaların fiyatlarını yüzde 40 civarında artıracak karar hakkında ilk tepkiler gelmeye başladı. Oysa bazı distribütörler Çinli şirketlerin Türkiye’de üretim yapması yönünde çalışmalar yürütüyor.

 

Doğan Grubu, MG ile Türkiye’de üretim için imza aşamasında

Yeni kararnameyi değerlendiren MG Türkiye distribütörü Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin konuyla ilgili şu açıklamayı yayınladı:

 “Doğan Trend Otomotiv olarak, 2021 senesinde MG’yi ülkemize getirirken uzun bir maraton koşacağımızı biliyorduk. Bu sebeple, uzun vadeli stratejiye sahip güçlü bir marka olarak MG markasını tercih etmiştik.

MG Yönetimi, Avrupa’daki gelişimini devam ettirmek üzere Avrupa’da üretim tesisleri kuracaklarını resmen paylaşmışlardı. Biz Doğan Trend olarak, Avrupa’da planlanan tesislerin ilki Türkiye’de olsun diye çalışıyoruz. MG ile geçen hafta niyet mektubu imzalama aşamasına geldik. Ancak net bir şekilde bilinmelidir ki yatırım karar alınması uzun bir süreçtir ve temennilerin ötesinde kati konuşmak doğru değildir.

Sanayi Bakanlığımız da bu yatırım konuda işin içinde ve kendilerinden çok iyi destek alıyoruz. Hatta geçen Aralık ayında Sanayi Bakanımız Sayın Fatih Kacır’ın liderliğinde geniş bir ekiple SAIC-MG merkezinde üst yönetimleri ile projemizi değerlendirmiş ve ülkemizin sanayi kabiliyetlerini -özellikle otomotiv üretimindeki gücümüzü- aktarmıştık.

Umarım çabalarımız karşılık bulur ve üretimi Türkiye olarak kazanırız. Ama her halükarda Avrupa ve/veya Türkiye’de üretim tesisi kurulduğunda MG markalı araçlarımız bugün olduklarından daha rekabetçi fiyatlar ve özelliklerle yoluna devam edecektir.

Şimdi ana önceliğimiz elbette üretim çalışmalarını hızlandırmaktır. Ayrıca ⁠MG’den özel destek alarak fiyatları 8 Temmuz ve sonrası için mümkün mertebe dengelemeye çalışacağız ama bu noktada en büyük önceliğimiz ⁠mevcut müşteri ve bayilerimizi bu süreçte eksiksiz hizmetle desteklemek olacaktır.”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.