Çinli Chery, bu defa ucuz oto ile gelecek mi?

Çinli otomobil şirketlerinin kendi ülkelerinin dışına çıkma maceralarını çok duyduk. Avrupa’ya girmek için 10 yıl önce açıklamalar yapan bu şirketler, aradan geçen zamanda Çin pazarı dışında etkili olmadılar. Ama artık zamanı gelmiş olmalı ki, icraate geçmek istiyorlar. Bunlardan biri de Chery. Türkiye’de bir zamanlar 15 -20 bin TL’ye otomobil satma iddiasını ileri süren Chery, Türkiye’de yüzünün gülmemesine karın, Avrupa hesapları içinde.

Geçtiğimiz hafta Alman gazetelerinde bir haber yayınlandı. Buna göre Çinli Chery, kısa süre içinde Avrupa otomotiv pazarındaki rekabete katılacaktı.

Peki bu nasıl olacaktı?

Chery, bu kez gerçekten gelecek mi?

Chery Automobile CEO’su Chen Anning , Frankfurter Allgemeine Zeitung adlı Alman gazetesine yaptığı özel bir açıklamada şirketinin Avrupa seyahatinin detaylarını bildirdi. 2020 yılına kadar Avrupa’da bir dizi elektrikli SUV modelini satışa çıkarma planları yaptıklarını söyleyen Chery CEO’su, Avrupa’nın kapısını Almanya’dan çalacaklarını ifade ediyor.

Chery , Çin’in en büyük otomobil üreticilerinden biri. Yıllık 100 bin adetin üzerinde otomobil satan şirket, araç üretiminde Alman üretim hatlarını ve makineleri kullanıyor. Bu yakınlığın verdiği cesaretle Çnli marka, planlarını otomotivin en büyük ülkesi Almanya üzerinden başlatma kararlılığı sergiliyor. Ama bu kolay olmayacak. Avrupa’da satış kadar satış sonrası servis hizmetleri de büyük önem taşıyor.

Chery kartvizitine Almanya yazacak

Çinli şirketin orta vadeli planları arasında Almanya’nın Frankfurt kentinde bir üretim tesisi kurmak var. Yüzlerce kişinin çalışacağı bu tesisli eönce Almanya ardından Almanya ile barışılması bekleniyor.

Çinli üretici geçtiğimiz yıl Eylül ayında düzenlenen 2017 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Exeed TX adı altında kompakt bir SUV modelini sergilemişti. Hibrid, plug-in hibrid ve yüzde 100 elektrikli olmak üzere üç farklı motor seçeneği ile lanse edilen Exeed TX , markanın Avrupa odaklı ilk modeli olarak farklılaşmıştı.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.