Çinli elektrikli araç markalarına yüzde 38’e varan AB vergisi geldi

Türkiye ve ABD’den sonra Avrupa Birliği de Çinli elektrikli otomobilleri faturayı kesti. Aylarca süren tartışmalardan sonra, Çin’de üretilen elektrikli otomobillere yönelik ithalat tarifelerinin artırılmasına ilişkin senaryo artık gerçek oldu: Avrupa Birliği Komisyonu çarşamba günü, 4 Temmuz’dan geçerli olacak geçici tarife artışlarını duyurdu. Çinli elektrikli otolara yüzde 38’e varan AB vergisi 4 Temmuzda başlıyor.

Çinden gelen araçlara uygulanan yüzde 10’luk Gümrük Vergisi, yüzde 38’e varan oranlarda artırıldı. Artış firmalara göre uygulanacak. Örneğin MG marka araçları üreten SAIC için yüzde 48 gibi çok yüksek artırılan yeni vergi, BYD için yüzde 17 olacak. Tesla içinse özel oran belirlenecek.

Genel artış yerine firmaya göre artış yöntemi

AB, beklendiği gibi, tüm üreticiler için ithalat tarifelerinde genel bir artış yerine, SAIC (ilave yüzde 38,1), Geely (yüzde 20) ve BYD (yüzde 17,4) oranlarının yer aldığı aşamalı bir modele karar verdi.
Şimdi planlanan yeni tarifelerin, özellikle sübvansiyon karşıtı soruşturmanın bir parçası olarak AB ile işbirliği yaptığı anlaşılan Çinli BYD için bir rahatlama yaratması muhtemel. Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticiliği rekabetinde Tesla’nın rakibini çok daha kötü vurabilirdi.
İlginç olan, BYD’nin gelecekte Çin’deki elektrikli otomobilleri için, Shenyang’da üretilen ancak Almanya’da geliştirilen iX3 için Alman BMW’ye kıyasla daha az ithalat vergisi ödeyecek olması.

Avrupa ülkelerinde Çinli markaların araç satışları yüzde 15 oranlarına ulaştı. BMW ve Mercedes-Benz gibi Avrupalı üreticiler veri artışlarına karşı çıkıyor.

 

Vergi artışlarının Çinli araçların fiyatlarına yansımayacağı yönünde tahminler bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.