Çinliler kontrolü ele alacak mı?

Bünyesinde lüks otomobil markası Mercedes’i barındıran Alman otomotiv şirketi Daimler’ın Çin’deki partneri Beijing Automotive Group'un açıklamasına göre global pazardaki varlığını daha da hissettirmek için Avrupalı veya Amerikalı biri otomobil markasını satın almaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yılın haziran ayında Beijing Automotive Başkanı Dong Hai Yang, hedeflerinde 3 Avrupalı orta ölçekli otomobil markası olduğundan bahsetmiş ancak konu hakkında daha sonradan detaylı bir açıklama yapmamıştı.

Şimdi Avrupalı üreticilerin yanında radarına Amerika’yı da alan Beijing Automotive, yine belirli birkaç adayları olduğunu açıklamasına rağmen detaya girmedi. Hyundai Motor ve Daimler ile Çin’de hali hazırda otomobil üreten şirket, global pazarda daha fazla ses duyurmak için herşeyi yapacağını açıkladı.

Beijing Automotive’in Çinli rakiplerinden DongFeng, geçtiğimiz hafta Fransız otomotiv şirketi PSA/Peugeot-Citroen’in yüzde 14 hissesini satın alacak anlaşmaya imza atmış; daha önceden ise bir başka rakibi Geely Group İsveçli otomobil markası Volvo’nun sahibi olmuştu. Yine Geely Mart ayında İngiliz elektrikli araç üreticisi Emerald Automotive’i satın almıştı.

Geçtiğimiz şubat ayında ise borçlarından dolayı iflas eden Amerikalı elektrikli araç üreticisi Fisker, 149.2 milyon dolar karşılığında Çinli Wanxiang’a satıldı.

Hazal Orta

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.