C3 Aircross’a güvenlikten Euro NCAP onayı

Euro NCAP testlerinden 5 yıldızla çıkan yeni modellerden biri de Citroen C3 Aircross modeli oldu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de satışa çıkan yeni C3 Aircross, kendine özgü gövde stili, iç mekan ferahlığı ve opsiyonel panoramik cam tavanıyla da farklı olmak isteyenlere hitap etmek istiyor.

Yeni Citroën C3 Aircross, giderek zorlaşan kriterlere sahip Euro NCAP çarpışma testlerinde hem yetişkin hem de farklı yaşlardaki çocuk yolcular için kendi segmentindeki en başarılı korumalardan birini sağladığını ortaya koydu.

Kasım 2017’de Türkiye pazarında satılmaya başlanan yeni Citroën C3 Aircross, tüm Avrupa’da 20 bin adetin üzerinde sipariş almasını 5 yıldızlı güvenlik ödülüyle taçlandırdı.

Yeni Citroën C3 Aircross, sadece canlı tasarımı, fonksiyonel iç mekan özellikleri ya da verimli motorlarıyla değil, aktif ve pasif güvenlik, yaya güvenliği ve üstün sürücü destek teknolojileri sayesinde sürüş güvenliği anlamında da başarısını, 5 yıldızlı derecelendirmeyi kazanarak kanıtladı.

Yetişkin yolcu korumasında 32.6 puan

– Yeni Citroën C3 Aircross, “Yetişkin Yolcu Koruması” testlerinden 32.6 puanla ayrıldı.
– Yapılan iki farklı önden çarpışma testinden ilki olan “Karşılıklı Deforme Olabilir Bariyer ile Önden Çarpışma” testinden 8 puan üzerinden 7.8 puan alan yeni Citroën C3 Aircross,
– Bir diğer test olan “Tam Genişlikle Önden Çarpışma” testinden ise 8 puan üzerinden 7.7 puan kazandı.

– Euro NCAP’in değerlendirmesinde önden yapılan çarpışmalarda yolcu kabininin çok az deformasyona uğrayarak yolcuları başarılı bir şekilde koruduğu belirtildi.

– Öndeki her iki yolcunun diz ve uyluk kemiklerini çok başarılı bir şekilde koruyan yeni Citroën C3 Aircross, hem yetişkinler hem de çocuklar için gereken tüm korumayı sağlayarak puanlarını arttırdı.

Yandan alınan darbelerde maksimum puanları kazanan yeni Citroën C3 Aircross, bu testlerde 8 üzerinden 8 maksimum puanı kazandı.

Ayrıca oldukça zorlu “Yandan Direğe Çarpma Testi”nden 8 üzerinden 7.5 puan almayı başardı.

Başka bir aracın arkadan çarpışması sonucunda ortaya çıkan boyun zedelenmelerinin ölçüldüğü “Arkadan Çarpma Travması” kategorisinden 3 puan üzerinden 1.6 puan alan yeni Citroën C3 Aircross, özellikle ön yolcularına üst düzey koruma vaat eden notları elde etti.

Çocuk yolcular yeni C3 Aircross içinde güvende

Yeni Citroën C3 Aircross, sadece yetişkinleri değil, farklı yaş ve boyutlardaki çocuk yolcularını da koruyacağını gösterdi. Toplamda 40.5 puan ve yüzde 82’lik başarı ile testlerden çıkan yeni Citroën C3 Aircross, hem yetişkin hem çocuk yolcular için güvenli olduğunu gösterdi.

Önden ya da yandan alınan darbelerde, 6 veya 10 yaşındaki çocukları temsil eden çarpışma testi mankenlerinin (Dummy) hiçbir hasar almadan testleri tamamlamış olması, yeni Citroën C3 Aircross’un güvenliğini bu alanda da ortaya koydu.

Yapılan bu testlerde uygun boyutlarda çocuk koltukları kullanılıyor. Yeni Citroën C3 Aircross’un arkadaki sağ ve sol koltuklarında ISOFIX bağlantı noktaları standart olarak sunuluyor. Ön sağ koltuğa ters yöne yerleşimli “ana kucağı”nın tercih edilmesi halinde devre dışı bırakılması gereken havayastığına dair uyarı yazıları ve grafik tasarımlar Yeni Citroën C3 Aircross’ta rahat anlaşılabilen bir şekilde açıkta duruyor.

Yaya Koruması 

Yeni Citroën C3 Aircross sadece araç içindeki yolcuları değil aynı zamanda trafikte karşınıza çıkabilecek yayaları da koruyor. Özellikle yayaların karıştığı kazalarda en az hasar vermek üzere geliştirilen aracın ön bölümü işe yaradı. Yeni Citroën C3 Aircross’un ön tamponu, Euro NCAP’in değerlendirmesinde, yayaların bacak bölgesindeki koruma alanında maksimum puanları kazandı. Yeni Citroën C3 Aircross, yaya koruması anlamında toplamda yüzde 64 oran ve 27 puan kazandı.

Yeni Citroën C3 Aircross, yüzde 60 oran ve 7.2 puan ile bu kategoriyi tamamladı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.