Citroen sıradışı otomobili Ami One Consept ile Brüksel’e gidiyor

Fransız Citroen 2020 yılından itibaren tamamen elektrikli ve şarj edilebilir hibrit olmak üzere elektrikliye geçiş dönemini başlatıyor. Marka, 2025 yılına kadar ürün gamının tamamının elektrik destekli olmasını hedefliyor. Citroen elektrikli otomobil atağına başlıyor: her yıl elektrikli bir yeni model çıkaracak. Ortaya çıkmaya başlayan yeni Citroen serisi içinde Yeni C5 Aircross SUV Hybrid gibi bu yıl yola çıkacak versiyonların yanı sıra sıradışı Ami One Consept aracı da bulunuyor.

Yeni C5 Aircross SUV Hybrid modelinin dünya tanıtımı 10 Ocak’ta Brüksel Otomobil Fuarı’nda yapılacak. Otomobil, tamamen elektrikli menzili 50 km.

Citroën’in fuarda öne çıkacak bir diğer modeli Ami One Concept ise yeni bir şehir içi ulaşım çözümü sunuyor. Kompakt boyutlara sahip iki kişilik tamamen elektrikli konsept, özel bir uygulama üzerinden yönetilebiliyor ve araç paylaşımından kiralamaya kadar geniş bir kullanım alanı vaat ediyor.

Özgürlük ve paylaşma arzusundan esinlenilerek tasarlanan SpaceTourer Citroënist Concept ise ister iş, ister seyahat sonsuz bir özgürlük vaat ediyor. Martone ile ortaklaşa geliştirilen “Rider The Citroënist by Martone” adındaki özel bisiklet konsepti tamamlıyor.

C5 Aircross SUV ile başlamak üzere bundan sonra satışa sunulan her yeni Citroën modelinin bir de elektrikli versiyonu olacak.

Yeni C5 Aircross SUV Hybrid, benzinli motor ile elektromotoru bir arada kullanan bir hibrit sistem kullanacak. Groupe PSA’nın PureTech benzinli motoru 180 HP güç üretiyor ve Euro 6 emisyon normunu karşılıyor. Motor ile şanzımanın arasına entegre edilen elektromotor ise 80 kW güç üretiyor. İlk hareket anından itibaren 320 Nm tork kullanıma sunulan sistem toplamda 225 HP güç üretiyor. Güç, hibrit sistem için optimize edilen ë-EAT8 otomatik şanzıman tarafından tekerleklere aktarılıyor. Hibrit sistem 50 km’ye kadar tamamen elektrikli sürüş, 1,7 lt/100 km yakıt tüketimi değeri ve 39 gr/km CO2 emisyon salım değeri ile yüksek verimlilik seviyesi sunuyor.

Her biri bağımsız üç adet arka koltuk kızaklar üzerinde ileri-geri hareket edebiliyor, katlanıyor ve sırt eğimi ayarlanabiliyor. Bagaj hacmi kullanım şekline bağlı olarak cam hizasına kadar 460 litre ile 600 litre arasında değişiyor.

Yeni C5 Aircross SUV Hybrid, Fransa’da Rennes – La Janais fabrikasında üretilecek ve ilk teslimatı 2020 yılının ilk yarısının sonunda yapılacak. Aynı fabrikada üretilen içten yanmalı versiyonlardan bugüne kadar 100.000 adedin üzerinde satıldı.

Citroën 2016 yılından bu yana altı yeni model çıkardı. 730.000 adedin üzerinde satış ile markanın en çok satan modeli C3 olurken, C3 Aircross SUV 260.000 adet, Berlingo 180.000 adet ve C5 Aircross SUV bir yıldan daha kısa bir sürede 100.000 adet sattı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.