Honda, 2022’de Avrupa’dan çıkıyor, Türkiye dahil

AB ile Japona arasında imzalanan Serbest Ticaret ANlaşması, Honda’yı Avrupa’dan çıkarma kararına yöneltti. Dün ilk olarak ortaya atılan Honda İngiltere fabrikasının kapanacağı haberi, ilerleyen saatlerde gelişti. İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times, İngiliz parlementosunun Swindon milletvekilini kaynak göstererek, “Kapanan sadece İngiltere fabrikası değil, Türkiye fabrikasını da kapatıyor” haberini yayınladı. Bu da Türkiye’nin dahil olduğu yeni bir üzücü haber anlamına geliyor.

6. nesil Civic’ten 10. nesil Civic’e 300 bin Honda, Türkiye’de üretilip, yollara çıkmıştı.

Resmi açıklama bekleniyor

Honda Türkiye’de 1300 kişiye şakın çalışan bulunuyor. 3500 kişinin çalıştığı Honda İngiltere fabrikasında Civic HB ve C-RV modeli üretiliyor. Aslında Honda, bu farkayı kapatmaya hazır olduğunu Sky News’a bildirdi bile.

Sky News, Honda’nın resmi açıklamasının salı günü gelebileceğini ve tesisin 2022’de kapanmasının planlandığını bildirdi. Honda, 2022 yılında mevcut Civic modelini tamamen yenileyeceğini açıklamıştı. BU durumda yeni Civic atırk İngiltere’de üretilmeyecek olabilir. Bu durumda Şekerpınar’daki Civic Sedan üretimi ile Türkiye Honda’nın Avrupa’daki tek tesisi haline mi gelecek? Yoksa kulislere düştüğü gibi Türkiye fabrikası da mı kapatılacak? Bugün şirketin bir açıklama yapması bekleniyor.

İngiliz haber ajansı, fabrikanın kapanması kararının, AB ile gelecekteki ticaretin belirsizliğine bağlı olarak alındığına dikkat çekerek; bunun İngiltere otomotiv sektörüne bir darbe vuracağını söyledi.

Honda Swindon fabrikasında Civic 5 kapı hatchback ile CR-V SUV modelleri Avrupa ve ABD olmak üzere küresel pazarlar için üretiliyor.

Swindon’da üretilen Civic HB ve CR-V araçlar esas olarak Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

JATO Dynamics verilerine göre, Avrupa Civic satışları 2018 yılında yüzde 6 artış göstererek, 42.308 adet olmuştu. Avrupa CR-V satışları ise yüzde 18 düşüşle 27.337 adet seviyelerine geriledi.

Türkiye’nin kapatılması da gündemde olabilir mi?

Bu arada Avrupa basınına dün akşam düşen haberlere göre Honda Türkiye fabrikasının kapatılması da gündemde. Bu Honda’nın artık Avrupa’da üretim yapmayacağı anlamına geliyor.

Honda İngiltere fabrikasında 2018’de 160 bin Civic HB ve CR-V üretmişti.

Spekülasyon mu?

Bu arada Sky News tarafından açıklanan bilgiler, bir Honda sözcüsü tarafından “spekülasyon” olarak değerlendirildi.

Honda, geçen yıl Swindon’da 160.000’den fazla araç üretti. İngiltere’nin toplam üretiminin 1.52 milyon adet otomobil olduğu dikkata alındığında bu rakam yüzde 10’a tekabül ediyor.

Şirket, geçtiğimiz ay İngiltere’deki faaliyetlerini Nisan’da altı gün durduracağını açıklamıştı. Ayrıca stoklarının da dolu olduğunu bildirmişti.

Bazı uzmanlar Honda’nın kararının sadece Brexit sorunlarından kaynaklanmadığını öne sürüyorlar. Açıklamanın Nissan’ın X-Trail üretiminin İngiltere’den kaydırdığını açıklamasından sadece iki hafta sonra yapılacak olması da ilginç bulunuyor.

İngiltere’deki üretimin yarısı 3 Japon şirketten

İngiltere’de üretim yapan en büyük üç üretici Japon; Toyota, Honda ve Nissan. 3 Japon şirket, Birleşik Krallık sınırlarında banttan inen otomobillerinin neredeyse yarısını üretiyor. Bu nedenle sektörün diğer büyükleri olan Ford ve Vauxall bağlantısıyla PSA ile birlikte Brexit sonrası AB ticari ilişkilerinin bir an önce netleştirilmesini savunuyor.

Ford, Teresa May ile konuştu mu?

ABD’li otomobil üreticisi Ford’un, geçtiğimiz hafta İngiliz Başbakanı Theresa May’a, Brexit nedeniyle bazı modellerinin üretimini İngiltere’den çıkarmak zorunda kalacağı iddia edilmişti.

Önceki İçerikVW küçük SUV modeli T-Roc 200 bine ulaştı
Sonraki İçerikİşte Türkiye’de üretilecek 8 yeni motosiklet
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz