Classic’le birlikte pazar payı da gitti

Yıla ÖTV artışı ve kredi sınırlamalarıyla giren ve hızla küçülen otomotiv pazarı eylülden itibaren toparlanmaya başladı.

Yılın son üç ayına yönelik pozitif beklentilerin artması vergi artışı söylentilerini de beraberinde getirdi. Her ne kadar Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, söylentileri yalanladıysa da kamuoyu otomobil alımına yönelik vergilerin artabileceği yönünde güçlenen bir kanıya sahip olmaya devam ediyor.

 

2015 yılı başında Türkiye’de satışa çıkacak yeni Corsa modelinin Almanya'da yapılan basın test sürüşlerinde konuştuğumuz Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, genel kanının aksine vergi artışına yönelik bir karara katılmadığını belirterek, bu yıl satışların 750 bin adetlere yaklaşacağını söyledi.

 

Keklik, bu yıl Türkiye otomotiv pazarının yılın ik gününden bu yana zorlu bir yıl geçirdiğine dikkat çekerek, “Pazardaki daralma hepimize yansıdı. Bizim için pazardaki daralmaya ek olarak Astra Classic ve Corsa modellerimizin bitmesi yüzde 1 pazar payı kaybına neden oldu. Yüzde 6 olan pazar payımız yüzde 5’e iniyor. Vergilerin artırılması yerine emisyon oranlarıyla ilgili Avrupai vergi sistemi devreye alınabilir. Bu daha çağdaş olur. Mevcut vergilerin üzerine yeni bir vergi gelmesi pazarı olumsuz etkiler. Ama ben geleceğini sanmıyorum. Bu haliyle devam eder.”

 

Yeni Corsa ile geri alacak

 

Opel Türkiye için 2014 yılının küçülmeyle geçtiğini söyleyen Keklik, başta yeni Corsa olmak üzere diğer modellerinde devreye alacakları 1.6 dizel otomatik ile 2015 yılında kayıplarını geri alarak, yeniden yüzde 6’lik pazar payına çıkacaklarına iddia etti.

 

Keklik, 2015 yılı model ve motor ataklarını şöyle anlattı:

" Yılın ikinci ayında yeni Corsa’yı satışa çıkaracağız. Üç silindirli 115 beygirgücündeki yeni motorun da yer alacağı yeni Corsa ailesinde 1.3 lt dizel motor da iyileştirilerek devam edecek. 1.2 ve 1.4 litrelik benzinli motor seçenekleri de olacak. İlerleyen aylarda önce Mokka modelimize 1.6 litre dizel otomatik kombinasyonu dereye girecek. Bu kombinasyon ile Mokka satışları 5 bini geçer. Arkasından bu reçceteyi Astra modelimizde göreceksiniz. Devamında Insignia modelimizde de 1.6 dizel otomatik kombinasyonu satışa çıkacak ve çok önemli bir avantaj yakalayacağız.”

 

CORSA YENİLENDİ

İlk kez 1982 yılında piyasaya çıkan ve bugüne kadar 5 nesilde 12 milyon 400 bin adetlik satış rakamına ulaşan Opel Corsa, yenilendi. Yeni Corsa, her nesilde biraz daha büyüyen ölçüleri, gelişen teknolojisiyle pazarın önemli modellerinden biri.

 

Yeni Corsa 1.0, 1.2 ve 1.4 litrelik benzinli motorlar ve 1.3 litrelik dizel motor seçeneğiyle satılacak. Mevcut Corsa’ya göre yüzde 10 civarında daha pahalı olması beklenen fiyatı henüz kesinleşmedi.

 

2013 yılında Türkiye’de 17 bin adete yakın satılan Corsa’nın bu yılki rakamı için beklenti 10-11 bin adet.

2015 yılında devreye girecek yeni Corsa’da ise hedef 14-15 bin adet.

Yeni 1.3 litrelik üç silindirli 115 beygir gücündeki motor, modelin sportif seçeneği olacak. Sadece 6 ileri manuel vitesle üretilen bu motor, yüksek tork değeriyle dikkat çekiyor. 

 

 

Torbalı'da sadece yönetim kaldı

GEFCO ile anlaşıp, yüzde 40 tasarruf yaptı

 

Türkiye'de bir zamanlar montaj da olsa Vectra modelini üreten Opel, Torbalı'daki tesislerinde bulunan araç ve yedek parça depolama alının da bıraktı. GEFCO ile anlaşan Opel Türkiye, artık araçlarını GEFCO İzmit depolarında park ediyor. Bu taşınma ile birlikte artık Torbalı'da oPel'in sadece yönetim merkezi kalmış oldu. Opel Türkiye bu sayede yüzde 70 maliyet azalttı.

Opel, İzmir-Torbalı'da 170 bin metrakere alanda bulunuyor. Bu alanın 7 bin metrekaresi kapalı alan olarak kullanılıyordu. 2001 krizi sonrasında kapatılan montaj hatları da bu alanda bulunuyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.