COVID-19 kararları otomotiv sektörünü nasıl etkileyecek?

Koronavirüs nedeniyle hükümetin alacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan tedbirler kapsamında; otomotiv sektörünü doğrudan ya da dolaylı etkileyecek maddeler var.

Açıklamada, COVID 19 un yayılmaması için daha önce açıklanan tedbirlere de değinilirken; otomotivde iç pazarda oluşan/oluşacak daralma, ihracatta ortaya çıkacak küçülme, vergi ve finansman ödeme zorluklarına karşı alınacak önlemler gibi ana konular yer alıyor. Uygulama konusunda ilgili yönetmelik ve kararnameyi izlemek gerekiyor.

İşte bugün açıklanan COVID 19 tedbirleri kapsamında otomotivi etkileyen başlıklar…

  • Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenecek.
  • İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.
  • Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak; kredilerde öncelik gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.
  • Mevzuatta esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesi sağlanacak.
  • Kısa Çalışma Ödeneği devreye alınacak, bundan faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilirken, işverenlerin de maliyeti azaltılmış olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz