Dacia Duster EDC otomatik şanzımana kavuştu

Dacia Duster EDC otomatik şanzımana kavuştu

18 farklı ülkeden 260 firmanın katılımıyla gerçekleşen 2016 Paris Otomobil Fuarı, 29 Eylül günü basın gösterimiyle birlikte kapılarını açtı. Ziyarete açık olduğu süre boyunca yaklaşık 1,5 milyon kişinin gezeceği tahmin edilen fuara özellike alternatif yakıtlı araçlar damga vurdu. Yeni nesil teknolojilerin de tanıtıldığı 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda Dacia da Logan MCV, Sandero ve Sandero Stepway modellerinin yenilenen tasarımıyla sahne aldı. Ayrıca, EDC otomatik vites kutusuyla donatılan Duster da ilk kez 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı.

Dacia iki modeli Logan MCV ve Sandero’nun iç ve dış tasarımlarını yeniledi. Ön ve arka far grubu elden geçirilen modellerin, öndeki gündüz farlarında artık üst süte bindirilmiş dört kareden oluşan bir desen mevcut. Arka farlar da aydınlatılmış dört adet kareyi temel alıyor.

Dacia Logan MCV ve Sandero Stepway, 2016 Paris Otomobil Fuarı sahnesinde
Dacia Logan MCV ve Sandero Stepway, 2016 Paris Otomobil Fuarı sahnesinde

Yeni Logan MCV ve Yeni Sandero daha modern bir tampon ve krom detaylı bir hava ızgarası ile donatıldı. Bu arada ön ve arka tamponların tasarımı modelin kaslı duruşunu vurgulaması açısından revize edildi.

Tasarımda yapılan bu yenilikler, Yeni Sandero Stepway üzerinde güçlü bir etki yarattı. Bu model Duster’ın tasarımından esintiler taşıyan yeni bir tasarım kimliğine sahip oldu. Öndeki ızgara, tamponun siyah tonlarını krom detaylar sayesinde zarif biçimde birleştiriyor ve aracın ön görünümüne dinamik bir dokunuş kazandırıyor. Arkada ise krom egzoz çıkışı aracın atak karakterini ön plana çıkarıyor.

Lansmandan itibaren yedi farklı motor seçeneği de sunulmaya başlanıyor. Buna yepyeni ve Euro6 ile uyumlu SCe 75 de dâhil. Söz konusu 75-beygir üç silindirli, 1.0-litrelik motor Renault uzmanlığından istifade etti. Böylece CO2 emisyonlarından ve yakıtta yüzde 10’a yakın tasarruf sağlandı.

Dacia son derece geniş bir motor-vites kutusu kombinasyonu sunuyor:

Benzinli: SCe 75 / TCe 90; Stop&Start (S&S) özellikli/ TCe 90 S&S Easy-R otomatikleştirilmiş manuel vites kutusu ile birlikte.

Dizel: dCi 75 S&S / dCi 90 S&S; ister manuel şanzımanlı ister Easy-R vites kutusu ile birlikte.

Dacia Duster EDC otomatik şanzımana kavuştu

Gelelim, EDC otomatik şanzımana kavuşan Dacia Duster’a. İlk kez altı vitesli otomatik şanzımanın sunulduğu Duster EDC’de okuş kalkış desteği sunuluyor. Yokuş çıkarken EDC kontrol ünitesi frenleri devreye sokarak araç geri kaymadan önce sürücüye ileri hareket için gereken süreyi kazandırıyor. EDC vites kutusu Duster dCi 110bg S&S motora sahip 4×2 Laureate versiyonu ile sunuluyor.

Dacia satışları

Ağustos 2016 sonunda Dacia, dünya çapında 391 bin 098 adetlik satış rakamına erişti; bu da bir önceki yıla göre yüzde 7.3’lük artış anlamına geliyor. Markanın var olduğu 44 ülkenin 27’sinde rekor pazar payı ya da satış adetlerine ulaşıldı. Türkiye’de elde edilen 26 bin 984 adetlik satışla Dacia pazar payında önceki rekorlarını yeniden kırdı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.