Dacia Duster SUV serisi 7 koltuklu kardeşle büyüyor

Dacia ailesi, 2021 yılında ürün yelpazesini yeni bir modelle geliştirmeye hazırlanıyor. Dacia Duster 2020 gibi istenen başarıyı yakalayamayan Lodgy, yepyeni bir SUV model olarak değiştirilecek. Dacia’nın Yeni Lodgy SUV modeli ile birlikte hibrit teknolojisinin kapısını açması da bekleniyor.

Dacia yine de ürün yelpazesinde 7 yolcuya kadar taşıma kapasitesine sahip bir model sürdürmeyi amaçlıyor. Belki de yeni gelecek olan SUV modelinin tarzı daha popüler olabilir.

Yeni SUV modelin, mevcut Lodgy’den daha maceraperest bir görünüm sergileyeceği düşünülüyor. Daha önceden Duster modelinin bir SUV olarak geliştirileceğinden bahsedilmişti. Fakat Dacia, Duster modelinin stilini değiştirmek yerine yeni bir model ortaya çıkarmayı tercih ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dacia 2021 yenilikleri için hazırlanıyor

Önümüzdeki yıl Dacia için yoğun bir yıl olacak. Renault grubuna entegre olması nedeniyle sıklıkla ürün yelpazesinin büyük bir kısmı değiştiriliyor. Sandero, Logan ve Dokker gibi benzer modeller de yenilenerek karşımıza çıkacaklar.

Raporlara göre yeni SUV, üçüncü nesil Logan Sedan modelinin inşa edildiği Renault-Nissan ittifakının oluşturduğu CMF-B mimarisini kullanacak. Teknik olarak aynı bantta üretilse de yeni modelin Renault Clio V ve Captur II gibi yüksek donanımlara sahip olması beklenmiyor.

Seviye 2 yarı-otonom sürüş sistemi gibi Renault etiketli modeller için tüm sürüş yardımcılarını alamayacak.  Ancak, bu modellerde yer alan dedektörlere ve sensörlere sahip olmasına da engel olacak bir durum değil. Kör nokta veya şerit kalkış uyarı sistemi gibi birçok yardımcı sürüş sistemi yer alabilir.

Aynı zamanda, beklenen SUV modelin üçüncü koltuk sırası ve Lodgy iç mekanının dönüşümü ile birleştirilecek. Böylelikle Logan MCV’nin pratikliğini koruyacak.

Arka koltuğu Lodgy’de olduğu gibi kayar mı yoksa sadece katlanabilir mi olacak henüz tahmin edilen özellikler arasında yok. Yaklaşık 4.50 m uzunluğunda, az ya da çok Lodgy büyüklüğüne sahip olan bu SUV model, araç içindeki yeterli alanı büyüklüğü ile hala sunabilir.

Gösterge panelinde dijital panel olacak

Bu gelecek model de Sandero tarafından başlatılan gösterge stilini takip edecek. Gösterge panelinde dijital tablet yer alması bekleniyor. Önceki Dacia yapımlarına kıyasla dokunmatik ekranı muhtemelen geliştirilecektir. Media ve Navigasyon sisteminin yerine daha modern bir sistem gelebilir.

Dacia, Clio V modelini baz alarak yeni modelde elektrikli motoruna kavuşabilir. Bu E-Tech logosunun gelecekteki Dacia’nın 7 koltuklu SUV modelinde yer alması bekleniyor. Böylelikle marka için hibrit teknolojisini başlatmış olacak.

Dacia, 1,2 kWh pil ile 140 beygir güç üretebilen basit hibrit sistemi kullanacak. Clio tarafından başlatılan E-Tech sistemi, ilk kez bir Dacia’nın kalbine adapte olacak.

Bu hibrit motorlu modeller, kataloğun geri kalanından yaklaşık 3-6 ay sonrasında pazarlanacaktır. İlk etapta benzinli olarak 1.0 ve 1.3 TCe ikilisi ve dizel için 1.5 Blue dCi gibi geleneksel motorlardan oluşacak.

Dacia için belki de en önemli bir unsur olan fiyata gelince, muhtemelen mevcut bir Lodgy seviyesinde fiyatlara sahip olacak. Mevcut Dacia Lodgy ve Duster fiyatları ise şöyle;

Şu an Avrupa’da 13.900 Euro’ya satılan Logdy, 12.490 Euro’dan satılan Duster modeline göre pahalı. Türkiye’de satılan mevcut Dacia Lodgy modellerinin fiyatı 133 bin 900 TL’den başlıyor. Kardeşi olan Dacia Duster ise 139 bin 400 TL’den başlayan fiyat etiketiyle karşımıza çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz