Daimler kendi kendine giden kamyonlara odaklandı

Mercedes Benz üreticisi Daimler’e ait Kamyon Grubu, kendi kendine giden kamyonlar konusunda çalışmaları arttırıyor. Otonom sürüşe sahip kamyonlara yönelik faaliyetlerini Otonom Teknoloji Grubu altında toplayan Almanlar, seviye 4 otonom kamyonların seri üretimine ağırlık verecek.

Daimler Kamyon Grubu 10 yıl içinde ileri düzeyde otonom kamyonların kullanıma sunulmasını hedefliyor. Daimler Kamyon Grubu, 500 milyon Euro yatırım yapacak. Peter Vaughan Schmidt: “Otonom Teknoloji Grubu ile küresel uzmanlarımızı ve onların engin bilgilerini otonom taşımacılık ile harmanlıyoruz. İlk aşamada, tanımlanmış alanlarda ve ABD’de tanımlanmış merkezler arasında yüksek düzeyde otonom sürüş senaryolarına odaklanacağız. Sadece ilgili teknolojiyi geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda gerekli operasyon altyapısını ve ağını da kuracağız.” dedi.

İleri otonom sürüş için yazılım geliştirme, Otonom Teknoloji Grubu’nun temel faaliyetlerinden biri olacak. Sorumluluklarından bir diğeri ise Araç Projesi olacak: İlgili ekip; araç sistemlerinden ve yoldayken en yüksek güvenliği temin edecek şekilde profesyonel bir sürücünün rolünü üstlenen şasi geliştirmesinden de sorumlu olacak. Grup ayrıca, ileri otonom sürüşe sahip kamyonların çok hassas bir harita ile birlikte kendi yönünü bulmasını sağlayan kamera, lidar ve radardan oluşan otomatik sürüş sensör kitinin entegrasyonuyla ilgilenecek.

A.B.D. merkezli Torc Robotics şirketi, yeni kurulan Otonom Teknoloji Grubu’nun bir parçası olacak. Torc’un agile (hızlı) yazılım geliştirme konusundaki uzmanlığı ile, Daimler Kamyon Grubu’nun güvenilir ve güvenli araçlar ile donanımlar üretme konusundaki tecrübesi, her iki şirketin de birbirlerini uyumlu şekilde tamamlamasına olanak sağlıyor. Torc Robotics ayrı bir girişim olarak kalacak ve adını, ekibini, mevcut müşterilerini ve Blacksburg’daki tesislerini koruyacak. Ayrıca, Torc Robotics’in kurucuları şirketin yönetim ekibinin bir parçası olmaya devam edecek.

Daimler Kamyon Grubu, 2014 yılında dünyanın ilk otonom kamyonu olan Mercedes-Benz Future Truck 2025’i tanıttı; ve otonom kamyonların ekonomi ile topluma sunduğu teknolojik olanakları ve büyük potansiyeli gösteren ilk kuruluş oldu. Ayrıca 2015 yılında Daimler bünyesindeki Freightliner markasının Inspiration Truck isimli kamyonu, ilk kez yol ruhsatını alan yarı otonom ticari araç oldu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.