Dede ve torun

 

Zaman zaman eskiye gönderme yapılır, ürün pazarlama açısından. Otomotivde bu başvurulan bir yöntemdir. Bazıları oldkça belirgin izler taşır eskiden, bazıları tekrar eder, bazıları ise andırır. Jeep yeni modeli Renegade'in pazarlaması için daha tasarım aşamasında İkinci Dünya Savaşı'ndaki Willys'in yedek benzin varilindeki 'X' (çarpı işaretinden yola çıkmış.

Herneye dede ve torun imajıyla yansıtılan yeni Jeep Renegade'e geleyim edebiyat yapmadan…

 

Bu yıl 2800 adete yakın Jeep satmayı kafasına koyan Tofaş, oyunu büyütüyor.

 

Daha ithal edilmeye başlanmadan 300 adet ön sipariş alan 1.4 benzinli ve 1.6 litre dizel motor seçeneklerli bulunan Renegade, Tofaş bünyesindeki Jeep Türkiye’yi bir kaç yıl içinde 5 binli satışlara taşıyacak.

 

Jaguar gibi lüks markaların dahi arzuladığı 1.6 lt hacimli motor seçeneğini iki ayrı şekilde bugünden tüketiciye teklif eden Amerikan Jeep, İtalya’da üretilen yeni nesil Renegade modeliyle kasım ayından itibaren bombayı patlatıyor.

 

Türkiye çapında 13 bayiyle hizmet veren ve geçen yıla göre 2014 yılında satışlarını yüzde 100’e yakın artırma hesapları yapan Jeep Türkiye, büyük atağını başlattı.

 

75 bin liralık baz versiyonunda bile 60 değişik güvenlik donanımı bulunacak olan, 16 inç alaşım jantların U-connect gibi donanımlarla sunulduğu yeni Renegade, eylül ayında İtalya’da, ekimde Almanya ve Fransa’da kasımda ise Türkiye’nin de içinde bulunduğu diğer Avrupa pazarlarında yollara çıkıyor.

 

Amerikan Jeep ilk kez bu kadar ekonomik fiyatlı (Avrupa'da 20 bin eurodan başlıyor) bir model satmaya başlayacak. Böylece Amerikalı marka B SUV segmenti ile ürün bazında aşağıya doğru da hamlesini tamamlıyor. Grand Cherokee gibi 300 bin liranın üzerindeki lüks modellerinin yanı sıra 75 bin liraodan başlayan hesaplı Jeep lodellerini de pazara sunuyor. Ortada Compass ve Chorekee gibi modelleri de bulunan Jeep, bütün modellerinde gelişmiş arazi özellikli Trail HAwk gibi donanımlara sahip versiyonlar da sunabiliyor.

 

Şimdilik 3

Fiat Chrysler Automotive’in yeni nesil ürünü Renegade, ortaklığın Avrupa’da üretien ilk modeli. Eski dönemde Avusturya’da bazı modellerini ürettiren Jeep, artık Fiat kanatları altında kendi yolunda yürüyor.

Arazi aracı  segmentinin Willys ile parlayan 73 yıllık öyküsünde Amerikan askerinin Normandiya’yaya çıkarken yüzünde taşıdığı duyguyu ifade eden bakışı taşıyan Jeep Wiilys, yıllar sonra aynı izleri Renegade’e aktaran bir tasarıma sahip.

Bunu 73 yıl öncesinin Willys’inin arkasına örme kemer ve tokalarla bağlı benzin bidonunun üzerindeki ‘X’ işaretini yeni nesil Renegade’in ön farları ve arka stoplarına taşımasıyla da görüyoruz. Farlardaki çarpı işareti aracın şık görünümüne önemli katkıda bulunuyor.

 

Yeni Jeep Renegade başlangıç itibariyle 75 bin liralık 1.4 litre 140 hp gücündeki benzinli motorla kombine manuel şanzıman ve 85 bin liradan başlayacak 120 hp gücündeki 1.6 lt dizel motor seçenekleriyle ithal edilecek. Yeni model kasım ayında Türkiye yollarına çıkacak.

Jeep Türkiye, yeni modelin 150 bin bin liralık 2.0 lt dizel otomatik 9 ileri versiyonunu da getirecek. Track Hawk adıyla özel bir versiyon olarak üretilen bu model, arazi kabiliyeti ile dedesi Willys’in kulaklarını çınlatacak kadar kabiliyetli.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.