Diriliş, Cenevre’den başlıyor

 

Otomobilde 2014’ün Avrupa’daki ilk global buluşması 6-16 Mart tarihleri arasında Cenevre Motor Show’da gerçekleşecek. Bu yıl 84’üncü kez  kapılarını açacak  fuar Avrupa’da yıllar sonra “yükseliş” beklenen otomobil satışları açısından önem taşıyor. Ekonomik kriz nedeniyle 2011’de 15.6 milyondan, 2012’de 14.2 milyona, 2013’te de 14 milyon adetlere inen Avrupa oto satışlarının bu yıl yüzde 2.5-3 arasında canlanması bekleniyor.

 

Cenevre’de 50’den fazla modelin ilk global  gösterimini yapacak markalar fuarda son teknolojiyle ürettikleri toplam 900 otomobili sergileyecek.

 

2014 Cenevre motor show

 

Avrupa yükseliyor biz geriliyoruz

Uluslararası markalar Cenevre Fuarı'na “büyüme” beklentisi içinde girerken ocak ayında Avrupa’da toplam oto satışlarının % 5.2 artarak 967.7 bine çıkması bunun ilk sinyali oldu.  Pazar İngiltere ve İspanya % 7.6, Almanya % 7.2, İtalya % 3.2 büyürken Türkiye kur ,faiz ve ÖTV zamlarıyla % 5.7  geriledi. Hatta bu yıldan ümidini kesen otomotivciler 2014 İstanbul Autoshow”u bile ertelediler. Cenevre’ye katılacak 250 marka ise 110 bin metrekarelik alanda sergileyecekleri yeni modelleri 700 bin kişinin ziyaret etmesini öngörüyor. Yaklaşık 110 bin medya mensubunun izlemesi öngörülen fuarın bu yılki teması ise 90 yıldır süren 24 Saat Le Mans Oto Yarışları. 

 

Elektrikli test alanı

Bu yılki önemli bir gelişme de fuarda 870 metrekarede  kurulan elektrikli araç test alanı. Ziyaretçiler BMW,Citroen, Mitsubishi ve Renault’nun elektrikli araçlarını bu bölgede deneme fırsatı bulacak.  Standlarda yeralan ve km’de 95 gr’den  CO2 emisyona sahip araçların tanıtılacağı bir broşürün de dağıtılacağı fuara bu yıl ilk kez spor araç üreticileri Zenvo Automobile  ve Nimrod Performances de katılacak. Fransız Peugeot fuarda  en genç ürün gamının son üyeleri olan  108 ve yeni  308 SW ile boy gösterecek. Yeni benzinli 3 silindirli 1.2l PureTech motor, yeni dizel motorları Blue HDi tanıtılacak. Mazda,  subkompakt konsepti Hazumi ve yeni dizel motoru SKYACTIV-D 1.5 lt’yi lanse edecek.

 

Yeni motorlar gözde 

Hyundai , grubun Baş Tasarımcısı  Schreyer’in ilk konsepti  Intrado’yu ilk kez görücüye çıkarırken Fiat markası  Panda Cross ve Freemont Cross’un prömiyerini yapacçak.  Suzuki A segment modeli  “Celerio”yu gösterirken Opel 100 km’de 3.9 lt harcayan  Astra  yeni nesil 1.6 CDTI dizel motoru öne çıkaracak.  Lamborghini Huracán LP 610-4 lükste öne çıkarken Mitsubishi 3 SUV konsepti sergileyecek. Toyota yeni Aygo, FCV ve FV2 konseptleri gösterirken lüks Ferrari California T modelini tanıtacak. Konsept Rinspeed ichange, Citroen C4 Cactus, DS Fauborg Pack,Jeep Jeepster yeni Cherokee, Mercedes S Coupe, Audi S3 Cabrio, BMW 2 ActiveTourer, VW Cross Polo, Skoda Octivia Scout da otomobilseverlerle ilk kez buluşacak modeller arasında yer alıyor. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.