Dizel skandalında sıra Bosch’a geldi

Bosch-çip-üretimi-yatırımına-onay-verdi

2015 yılının sonbahar aylarına damgasını vuran Volkswagen emisyon skandalının yankıları halen devam ediyor. Volkswagen’in ardından aralarında Fiat’ın da bulunduğu diğer otomobil markalarına da sıçrayan skandalda şimdi de oklar teknoloji devi Bosch’a çevrildi.

Volkswagen ve Fiat’ın tedarikçilerinden biri olan Bosch’un, söz konusu markaların kullandığı motorlarda, yanıltıcı yazılım ile programlanmış EDC17 ECU donanımının bulunduğu tespit edildi. Almanya’daki Ruhr-Universität Bochum ve Kaliforniya Üniversitesi tarafından yürütülen çalışma sonucunda ortaya çıkan bu durum, Avrupa Araştırma Konseyi tarafından desteklendi. Şimdi ise ibre üç Bosch yöneticisine döndü. Stuttgart savcıları, Bosch’un Alman devi Volkswagen’e yardım edip etmediğini ortaya çıkarmak için üç yöneticiye odaklandıkları bir soruşturma başlattığını açıkladı.

Güçlü kanıtlar var

Üniversiteler tarafından yapılan araştırmaların sonucunda hileli cihazın Bosch tarafından yaratıldığı ve ardından Volkswagen ve Fiat tarafından kullanıldığına dair güçlü kanıtların olduğu söylendi.

İlk değil

Bosch’a geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde yanıltıcı yazılım kullanmaya kasten dahil olduğu ile ilgili bir dava açılmıştı. Bosch ise ürettiği yazılım ve donanımların markalar tarafından nasıl kullanıldığı ile ilgili sorumlu tutulamayacağını söylemişti.

Yeni açılan dava ile ilgili konuşan Bosch sözcüsü ise, iddiaları ciddiye aldıklarının ve araştırmaların başından itibaren işbirliği içinde olduklarının altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz