Şimdi Renault, Peugeot ve Citroen düşünsün. Fransa, dizeli yasaklıyor!

Düşük tüketim değerleriyle cüzdan dostu olarak öne çıkan elektrikli araçlar, aynı zamanda dizel ve benzinli araçlar gibi çevreyi kirletmedikleri için tüm dünyada yükselen trend olmaya devam ediyor.

Bazı otomobil markaları model ailelerindeki elektrikli araç sayısını her geçen yıl artırırken, Volvo gibi bazı üreticiler ilerleyen yıllarda dizel motorlu araç üretmeyeceklerinin sinyallerini şimdiden veriyor. Çevreyi korumak için harekete geçen markaların yanında ülkeler de üzerine düşeni yapıyor.

Geçtiğimiz günlerde Paris’te düzenlenen İklim Zirvesi’nde konuşan Fransa’nın Enerji Bakanı Nicolas Hulot, Fransa’da benzinli ve dizel motorlu araçlarının satışlarının sona ereceğini açıkladı. Bunun için 2040 yılını işaret eden Hulot, bu sürede elektrikli araç için verilen teşviklerin süreceğinin altını çizdi.

Teşvikler sürecek, çalışmalar duracak

Hulot açıklamasında, 20 yaşından büyük dizel araca ya da 2001 yılından daha önce üretilmiş benzinli araca sahip olanların araçlarını değiştirmeleri için çeşitli teşvikler uygulanacağını söyledi.

Benzinli ve dizel araçların satışının duracağı Fransa’da ayrıca petrol ve doğalgaz arama çalışmaları da durdurulacak.

Eski bir gazeteci ve çevre aktivisti olan Hulot, bu hedeflerin zor olduğunu ancak Fransa’nın yeşil ekonomiye sahip bir numaralı ülke olmak istediğini belirtti.

Geçen yılın satış verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Çin’de satılan araçların yüzde 1’ini elektrikli otomobiller oluşturuyor.

Yeşil Ekonomi nedir?

Kelime anlamı olarak bakarsak, yeşil ekonomi, sosyal eşitliğin ve toplumsal refahın artırılmasının yanında ekolojik kıtlığın ve çevresel risklerin azaltılması anlamına geliyor. Sosyal sorumluluk, düşük karbon salınımı ve kaynakların etkin kullanımı gibi kavramlara sahip olan yeşil ekonomi; gelir, istihdam ve büyüme dengesini, kamu ve özel sektörün desteğini de sağlayarak karbon emisyonlarının azaltılması, biyolojik çeşitliliğin artırılması ve ekosistem hizmetlerinin kaybının önlenmesi yoluyla sağlar.

http://otoajanda.com/volvoda-bir-donemin-sonu-artik-uretmeyecek/

http://otoajanda.com/honda-ve-hitachi-el-sikisti-elektrikli-motor-uretecekler/

Melez modası

Yeni Volkswagen modeli ile ilgili ilk bilgiler, Gelecek yıl Türkiye’de!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.