Dizeller için son karar

Almanya, yollarında dolaşan 15 milyon dizel otomobilin dönüşümü için 5 milyar euroluk büyük bir planı devreye alıyor. Alman Der Spigel Dergisinin haberine göre Alman Hükümeti, dizel motor üretiminin devamı ve bu motorların atıklarının da daha temiz olması için 5 milyar euroluk bir fon oluşturma kararı aldı. Fon ile Almanya’daki 15 milyon dizel otomobilin Euro6 emisyonlarına dönüştürülmesi planı devreye alınacak. Hükümet, 5 milyar euroluk fon için şirketlerden de katılım isteyecek.
Dünyanın en büyük değişimi için seferberlik başlatılacak. Yukarıda yer alan 15 milyon dizel arabanın 2.7 milyonunu Euro6’ya dönüştürülmesi ile işe başlayacaklar. Münih ve Stuttgart  gibi hava kalitesinin düşük olduğu şehirlerde acil müdahale bekleyen dizel otomobillerin yarattığı kirlilik için AdBlue dönüşümlerinin yapılması bekleniyor.

Merkel gündeme getirdi

Angela Merkel ve bakanlarının Alman yüksek mahkemesi aracılığı ile gündeme getirdiği büyük şehirlerde dizel arabaların kullanılmaması ile ilgili gündem tekrar görüşülmeye başlanacak. Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer ise hava kirliliğini önlemek ve daha kaliteli hava sahası sağlamak için daha sıkı önlemler için çalışacaklarını açıkladı.
Bütün bu karmaşa ve yasaklamaların konuşulduğu dönemde Volkswagen, Daimler ve BMW’yi temsil eden bir otomobil sözcüsü, bahsi geçen hükümet önerileri hakkında hiç bir bilgiye sahip olmadığını açıklayarak kafaları karıştırdı.

Dizel skandalıyla öne çıktı

2015 yılında Volkswagen, Amerika’da ki  egzoz testlerinde yaptığı usulsüzlük ile skandal patlamıştı. Olayın yaşandığı tarihten itibaren elektrikli otomotiv mühendisliğine gözler çevrilerek bir çok marka projelerini taslak olmaktan çıkartarak yollara inen gerçek otomobiller haline getirdi.
Almanların cam odalar içinde hayvanlar ve hatta insanlar üzerinde dizel gazı testlerini uyguladıklarının da ortaya çıkması ile istenmeyen çocuk haline gelen dizeller için sonun başlangıcı oldu.
Son olarak Amerika da toplanan 350 bin adet VW’nin görüntülerinden sonra gündem bir kez daha hareketlenmiş oldu.
Leave A Reply

Your email address will not be published.