Yeni Octavia 2 benzinli hibrit motor ve DSG şanzımanla yola çıktı

Skoda yeni Octavia modeli Türkiye’de 2 benzinli motor seçeneği ile birlikte satışa çıktı. Daha dikkat çekici tasarımı, yenilikçi teknolojilerinin yanısıra artık sadece DSG otomatik şanzıman seçeneği ile yollarda olacak yeni Octavia; başlangıç fiyatı lansmana özel olarak 299.800 TL oldu.

İlk neslin üretildiği 1996 yılından bugüne markanın çok satanı olan Octavia; Türkiye’de 76 binden fazla müşteriye ulaştı. En önemlisi de Octavia satışlarının toplam Skoda satışları içindeki payı yüzde 27’den daha azına hiç düşmedi.

Zafer Başar: Skoda Türkiye Genel Müdürü

Dördüncü nesil Octavia, önceki nesilden daha büyük ve daha fazla yaşam alanı sunuyor. Dış tasarımda tüm veriler önceki modele göre arterken 600 litreye ulaşan bagaj alanı ise yeni Octavia’yı artık neredeyse rakipsiz modeller arasında yer almasını sağlayacak.

2020 modeller için indirimli fiyat

Yeni Octavia basın lansmanı pandemi ile birlikte alışılageldiği gibi online olarak gerçekleştirildi. Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar yeni Octavia’nın tasarım, donanım ve estetik özellikleriyle; filo aracı olmanın dışında bireysel müşterilerin ve ailelerin de ihtiyacını karşılayacak iddialı bir otomobil haline geldiğini söyledi. Octavia’nın yaklaşık 1 yıldır üretimi olmadığı için bir süredir bu merkezi segmentte müşterilere yanıt veremediklerini anlatan Başar;

“Ancak şimdi yılsonunda verdiğimiz sözü yerine getirerek yeni Octavia’yı pazara sunuyoruz. Octavia bizim için çok önemli bir model ve gelir gelmez pazardaki yerini alacağını düşünüyoruz. Yeni Octavia fiyatı çok özel bir kampanya kapsamında. 2021 yılında Ocak ayında müşterilerimiz bu fiyatlarla ulaşamayacaklar. O yüzden bu fiyatlardan aracı almak bir avantaj. Biz bu aracı yıl sonunda getirmenin risk değil, müşterilere karşı bir sorumluluk olarak görmekteyiz. Bu avantajdan herkes faydalansın istedik.” dedi.

600 litrelik bagaj

Önceki nesile göre 19 mm uzayan 4. nesil Octavia, 689 mm uzunluğa ve 15 mm artışla 1,829 mm genişliğe ulaştı. OCTAVIA, 2,686 mm dingil mesafesiyle de iç mekan açısından iddia taşıyor. OCTAVIA sedanın bagaj kapasitesi önceki nesle göre artırılarak 600 litreye çıkarıldı. Kullanıcılar elektrikli bagaj kapağı ve sanal pedal sayesinde, OCTAVIA’nın bagajını kolaylıkla açıp kapatabiliyorlar.

ŠKODA OCTAVIA, içi de tamamen yenilendi. Yeni OCTAVIA’da yer alan iki kollu direksiyon simidi, 14 farklı işlemin elleri direksiyondan ayırmadan yapılabilmesini sağlıyor. Orta konsol, kapı kolları ve ön konsol da yeniden tasarlandı.

10 inç dokunmatik ekran

4. nesil OCTAVIA’da versiyona göre 8,25 veya 10 inç dokunmatik ekran kullanılıyor. Sezgisel dokunmatik ekran; birçok özelliğe kolay ve hızlı erişim verebiliyor. Aynı zamanda yeni OCTAVIA, Head-Up Gösterge’ye sahip ilk SKODA modeli. OCTAVIA’nın kabininde dikkat çeken yeniliklerden biri ise SKODA Mood Select ismi verilen ambiyans aydınlatma sistemi.

İki benzinli hibrit motor ve iki donanım paketi

ŠKODA OCTAVIA, Türkiye’de Elite ve Premium olmak üzere iki donanım seçeneğiyle satışa sunuldu. OCTAVIA’nın giriş versiyonu olan Elite paketinde Bi-LED ön ve LED arka far grubu, Shift-by-wire şanzıman; 2 kollu DSG yönetme özellikli direksiyon, 8,25 inç Swing multimedya ekranı; 8 hoparlör, Smartlink bağlantı sistemi ve çift bölgeli klima gibi birçok özellik öne çıkıyor.

OCTAVIA’nın Premium versiyonunda ise, tüm bunlara ek 10,25 inç dijital gösterge, 10 inç Bolero multimedya ekranı; kablosuz Apple CarPlay, KESSY anahtarsız giriş ve çalıştırma, TOP LED arka far grubu ve dinamik sinyal lambaları ve 17 inç Rotare Aero alaşım jantlar yer alıyor.

OCTAVIA’nın yeni kabininde öne çıkan özellikler arasında elektrik destekli vites düğmesi; isteğe bağlı olarak sertifikalı ergonomik koltuklar, üç bölgeli klima, arka camlar için güneş perdesi, 5 USB girişi ve 230 Voltluk elektrik bağlantı soketi gibi özellikler bulunuyor.

Vites kolu düğme oldu

OCTAVIA‘da yer alan yeni elektrik destekli vites düğmesi, DSG şanzımanı yönetmek için yenilik olarak öne çıkıyor. DSG vites kolunun yerini alan bu yeni kontrol modülüne, sürüş modlarını seçmek için orta konsolda bulunan daha şık bir düğme eşlik ediyor.

KESSY anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi de, aracın pratikliğini artırıyor. Kullanıcılar opsiyonel olarak kablosuz şarj özelliği, Head-Up Display, farklı sürüş modları ile süspansiyonu ve sönümlemeyi en iyi şekilde ayarlayan Dinamik Şasi Kontrolü; Matrix full LED ön farlar ve 18 inç jantlar gibi seçeneklere de sahip olabiliyorlar.

Yeni ŠKODA OCTAVIA, Türkiye’de 1.0 litre TSI EVO e-TEC ve 1.5 TSI EVO e-TEC motorlarıyla tercih edilebiliyor. Her iki motor seçeneği de, 7 ileri DSG otomatik şanzımanla eşleştiriliyor.

1.0 litre TSI EVO e-TEC 110 HP güç ve 200 Nm tork değerine sahip. 1.5 TSI EVO e-TEC ünite ise, 150 HP güç ve 250 Nm tork üretiyor. OCTAVIA bu en güçlü motorla birlikte 0-100 km/s hızlanmasını 8.5 saniyede tamamlıyor ve 230 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.

OCTAVIA’nın iki motor seçeneğinde de, içten yanmalı motoru elektrikli motorla kombine eden mild hybrid özelliği bulunuyor. Bu sayede yakıt tüketimi ve CO2 emisyon salımı düşürülüyor. Elektrikli motor, kalkışlarda ve ivmelenmelerde benzinli motora 12 kW’ya kadar destek oluyor. Aracın yavaşlaması sırasında veya hareket halinde gaz pedalı bırakıldığında ise, 48V batarya şarj ediliyor. Bu sayede ortalama tüketim 4.3 lt/100 km seviyesine iniyor.

Yeni OCTAVIA ile birlikte ŠKODA’nın da marka yüzü olan sanatçı Mehmet Günsür, “Yeni OCTAVIA’yı ilk kullananlardan bir tanesi ben oldum. Donanım, sürüş ve konfor açısından çok beğendim. Geçirdiğim birkaç günün ardından bu aracın eksiği yok fazlası var diyebilirim. ŠKODA markasına hayırlı olmasını dilerim“ diye konuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz