Doğan Holding, Suzuki’den sonra DAF’ı da aldı

Doğan Holding, Suzuki’den sonra DAF’ı da aldı

Japon Suzuki distribütörlüğü ile otomotiv sektörüne geri dönen Doğan Holding, ağır ticari alanında da faaliyet göstermeye başlıyor. Holding çatısı altında yeni kurulan Glokal Motorlu Araçlar Pazarlama Şirketi, Hollandalı DAF’a satış, servis ve yedek parça hizmeti vererek en büyük bayisi olacak.

2015 yılı sonunda Japon Suzuki ile otomotiv, motosiklet ve deniz motorları sektörüne yeniden giriş yapan Doğan Holding, Hollandalı ağır ticari araç pazarının önde gelen markalarından DAF marka çekici ve kamyonlara satış, servis ve yedek parça hizmeti vermeye başlıyor. Doğan Holding bünyesinde kurulan Glokal Motorlu Araçlar Pazarlama çatısı altında sürdürülecek faaliyetler, 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren ve İstanbul Anadolu yakasında, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren de Avrupa yakasında başlayacak.

DAF’IN YENİDEN DOĞUŞU

Doğan Holding’in Suzuki ile otomotiv sektörüne yaptığı geri dönüşü, sektörün farklı alanlarında da devam ettirmeye devam edeceğini belirten Suzuki Türkiye Genel Müdürü ve Glokal Motorlu Araçlar Pazarlama Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Ümit Karaarslan, DAF bayiliği konusunda atılan adımın bunun en önemli örneklerinden biri olduğunu söyledi. Karaaslan, “Yüksek Pazar payına sahip İstanbul ile başlanacak operasyonumuza Güney Anadolu ve diğer önemli bölgelerde gerçekleştirilecek satış ve servis yapılanması ile DAF’ın yeniden doğuşunda önemli iş ortaklarından bir olacaktır. Holding Kurucumuz Aydın Doğan Bey’in ilk iş alanlarından birinde yeniden başlamak bizlere yüksek enerji ve heyecan vermektedir” dedi.

DAF
DAF kamyon ailesi

Doğan Holding, Suzuki’den sonra DAF’ı da aldı, mega projeler de geliyor.

Türkiye’nin sürdürmekte olduğu mega projeler sayesinde özellikle ağır ticari araç pazarının büyümesine büyük katkıda bulunduğuna dikkat çeken Ümit Karaarslan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bayiliklerimizin yer alacağı İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasının toplam Türkiye pazarı içindeki payı yüzde 26.5 seviyesinde. Biz de Anadolu yakasında Kurtköy-Tepeören mevkiinde yaklaşık 1800 m2 alanda satış ve servis hizmetine başlıyoruz. Ayrıca Glokal olarak Koşuyolu’nda bulunan merkezimizde de satış hizmeti vermeye devam edeceğiz. Öte yandan önümüzdeki yıl Ocak ayına kadar Avrupa yakasında da faaliyete başlayacağız. Mahmutbey güzergahında DAF marka çekici ve kamyon modelleri için satış, servis ve yedek parça hizmetine başlayacağız. 2018’e kadar yüzde 6 olmasını hedeflediğimiz DAF Türkiye pazar payını, 2019 yılında yüzde 10 seviyesine çıkarabilmek için DAF ile stratejik büyüme çalışmaları içinde olacağız.”

BU İŞBİRLİĞİYLE BÜYÜYECEĞİZ

Doğan Holding, Suzuki’den sonra DAF’ı da aldı. Bununla ilgili konuşan DAF Türkiye Genel Müdürü Gregor Van Der Mark, Türkiye’de başladıkları çalışmaların ilk ayağının ulusal bayi ağının genişletilmesi olduğunu hatırlatarak, Glokal AŞ ile gerçekleştirdikleri anlaşmadan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Türkiye’nin, Avrupa dışındaki en hızlı büyüyen ticari araç pazarlarından biri olduğuna dikkat çeken Mark, “Toplam pazar kapasitesi yılda 32 bin ağır hizmete uygun olan TIR kategorisinde, gelecek yıllarda 40 binli rakamları göreceğiz. Bu dönemde amacımız pazar payını yüzde 6 seviyesinin üzerine çıkarmaktır. Bu doğrultuda önceliğimiz DAF ulusal bayi ağını yeniden yapılandırmak, genişletmek ve Türkiye’de mevcut müşterilerimiz için birinci sınıf hizmeti garantilemektir. Önümüzdeki dönemde hem pazar payını artırma hem de DAF markasının Türkiye’de hak ettiği yere ulaşması için Glokal ile güçlü birlikteliğimizi genişleterek devam edeceğiz” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.