Doğan Trend 1,5 yılda cirosunu 20’ye katladı, şimdi bir de vites artırıyor

Türkiye’nin uzun bir aradan sonra yeniden buluştuğu MG markalı otomobiller de dahil olmak üzere Suzuki Türkiye distribütörlüğünü de yürüten Doğan Trend şirketi, 2019’a göre otomotiv cirosunun 20 kat büyüdüğünü açıkladı. Son yıllarda yakaladığı çıkışın; 2023 yılında da devam etmesi için benzinli otomobillerini devreye alan marka; yeni satış hedefini 4 bin adet olarak açıkladı.

Doğan Trend CEO’su Kağan Dağtekin ve DT Otomobil Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal geçtiğimiz hafta benzinli MG NS lansmanında gazetecilerle buluştular. 

Dağtekin sözlerine Doğan Holding’in otomotiv şirketinin bilgilerini vererek başladı: “2019 ile kıyaslayınca 20 katından fazla cirosal anlamda büyümüş durumdayız. Tabii ki kur etkisiyle biraz desteklendi cirosal durumlar ama iyi bir tempo yakaladık. Çeşitlenerek büyüdük. MG markası portföyümüzdeki en önemli oyuncularımızdan biri.  Global satışları 1 milyon adete ulaşan MG, Türkiye’de yaklaşık 1,5 sene önce küllerinden doğdu. 1,5 senede önce elektrikli araçlarla markanın ayağını yer bastırdık. Şimdi vites artırıyoruz.”

Türkiye pazarına girdikleri 2021 yılı başında, yıllık 250 adetlik satış planları olduğunu; yılı 400 adetle tamamladıklarını söyleyen Dağtekin, aynı yıl 8 olan bayi sayısının da 2022’de 15’e, 2023 yılında ise 23’e yükseleceğini dile getirdi.

MG Türkiye 1,5 yılda neler yaptı:

Tibet Soysal ise MG markasının Türkiye’deki kısa yolculuğu hakkında bilgiler verdi:

“Elektrikli araç pazarından 2021’de 11,2’lik bir pay almamız SAIC dünyasında da çok dikkat çekti. Türkiye genelinde 17 kritik il var. Bu 17 ilde bulunursanız pazarın yüzde 89’una zaten ulaşabiliyorsunuz. Ondan sonra ekledikleriniz o oranı çok artırmıyor ama müşteriye yakın olmada fark yaratıyor. Biz bu bağlamda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Şu anda 15 adet temsil deneyim noktamız var. 2023 yılında yatırımlarımıza devam ederek; 23 deneyim noktasında buluşuyor olacağız.”

MG Türkiye’ya döndükten sonra ilk yılında 468 adet sattı, küçük ve spor sınıftaki elektrikli araç segmentine ilk sunulan elektrikli SUV oldu.

MG 2023 modeller

2023’te herkesin merakla beklediği uzun menzilli yenilenen MG ZS EV geliyor. Önümüzdeki senenin ilk yarısında MG Marvel R ve MG 4 modelleri de gelecek.

MG yeni elektrikli otomobil
MG Cyberster gibi konseptlerin yanı sıra markanın küçük otomobilleri de hayata geçebilir.

Benzinli SUV pazarı er meydanı

Doğan Trend Otomobil Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal sadece elektrikli değil benzinli otomobillerin de kendileri için önemli olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: 

“Çeşitliliği arttırmak, taleplere cevap verebilmek ve ürün gamımızı genişletmek için benzinli modeller bizim için önemlidir. Elektrikli araçlarda çok öndeyiz. Benzinlimiz de var diyoruz. Birçok marka tam tersini yapmaya çalışıyor. Burası benzinli araçlar ve özellikle de SUV kısmı için erler meydanı diyoruz. Biz bu erler meydanına çok iddialı, çok rekabetçi bir modelle giriyoruz.”

130 bin adetlik C-SUV pazarının ateşi yükseliyor

“Türkiye SUV pazarının gelişimini görüyorsunuz. Yüzde 40’lara çıkan SUV pazarı içinde C-SUV’lar yüzde 50’nin üzerinde bir paya sahip. Rekabetin olduğu kısım gerçekten büyük bir pazar. Toplam adet olarak da baktığımızda C-SUV gerçekten 100.000 adetlerin üzerinde bir pazar. Bu sene de pazarın bu bölümü zaten Ekim sonunda bile 100.000 adeti geçti. 130.000 adet civarı yılı bitecek gibi duruyor. Dolayısıyla bu segmentte şimdi biz çok ihtişamlı bir modelle geliyoruz.

Pazarda Duster ve Egea Cross haricinde asıl rekabetin döndüğü kısım yukarısı.  900.000 TL – 1.100.000 TL aralığında çok model var. Pazarın yüzde 50’si buralarda.

MG Türkiye’nin hedefi HS modelini 2 ayda 500 adetlik satışa ulaştırma. 2023’te ise 1.500 adet HS satmayı önüne almış. Hatta bu rakamların üzerine de çıkılabileceğini düşünüyorlar.

MG markasının 2022 satışları tüm modellerde 1700 adeti yakalayacak. Tibet Soysal’a göre; “2023’te 8 buçuk kat daha büyüyecek bir yere gidiyoruz. 4 bn adet civarı bir satış yapacağız. Genel olarak bunların yarısı elektrikli olacak.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.