Dövizden çıkıp otomobil alınır mı, faizler iner mi

Radyo Gedik’te canlı olarak yayınlanan, sonrasında ise podcast olarak dilediğiniz zaman dinlenebilen Otoajanda radyo; bu hafta Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk‘ü ağırladı. Perşembe günü 17.00-18.00 arasında Halil Okşit ve Memduh Taşlıcalı’nın konuğu  olan Yücetürk; aynı zamanda Türkiye’nin en büyük ihracatçı şirketi olan Ford Otosan’da 25 yıla yakın bir süredir birçok kademede görev aldı. Faiz’den çıkıp, döviz bozdurup otomobil alınır mı? Yılın son çeyreği şartlar otomobil almak için daha iyi olur mu, pazar beklentileri, kredi faizleri nereye inecek? Ford model gamında yeni neler olacak gibi birçok sorunun cevabını aşağıdaki linkten keyifle dinleyebilirsiniz. İşte Radyo Gedik Otoajanda’da Ford Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk’le yapılan radyo programından satır başları…

  • İç pazarda daralma çok yüksek, satışlarda otomobilin payı yüzde 80’lere ulaştı. Hafif ticari araç satışları azaldı. OYDER raporuna göre şimdilik 50 bayi kepenk kapattı.
  • Toplam pazarda 1998 yılından itibaren 300-350 bin adetlerde bir plato oluştu; sonra 400-500 binlerde; sonra 600-700 binlerde; son 4-5 yıl içinde ise 900 bin -1 milyon adetlerde plato oluştu pazarda. 1 milyon gerçekçi değildi, ama 400 bin olacak diyoruz bu yıl -ki olsa sektör sevinecek- bu da doğru değil, 700-800 bin doğru bir bant olur, Türkiye pazar büyüklüğü açısından.
  • Finansman otomotivde en önemli iş; krediler satışı çok etkiliyor, satışların yüzde 70’i hatta yüzde 100’ü bile kredili olabiliyor. Ancak faiz oranı kadar erişim de önemli, bugünlerde bankalar itidalli bir değerlendirme taraflısı, haklı gerekçelerle. Tüketicinin borç ödeme kabiliyeti önemli. Otomobilde alıma dönme noktası aylık Yüzde 1,2 -1,3 oranlarıdır. Bugün yüzde 1,5 civarı tüketici faizleri. Önümüzdeki dönem bir miktar daha düşecek.

Pazarı görmek için Eylül sonucu önemli

  • Pazar hedefleri için yılın son çeyreğinde beklenti biraz daha iyi yönde. Temmuz ayı düşük çıktı, ağustos da bayram vs. nedeniyle tam ölçü olmayacak. Malum ilk 6 ay teşvikli bir dönemdi. Esas gösterge Eylül ayı olacak.
  • Otomobiller çok pahalı olmadı mı? Ters yönde hareket var; döviz artıyor, TL alım gücü düşüyor, araç maliyetleri de döviz girdisine bağlı olarak artıyor. Emisyon geçişleri özellikle dizelde, güvenlik ekipmanlarının maliyeti fiyatları arttırıyor. 10 bin Euro’luk aracın üzerine 1500 Euro maliyet artıyor.
  • Dövizdeki artış doğrudan fiyatları etkiliyor mu, yerli araçlar burada avantaj sahibi mi? Bu konu çok değişken; piyasa şartları bazen yerli markayı bazen de ithal markayı avantajlı yapabiliyor.

Yeni Focus sedan tasarımı Türkiye için yapıldı

  • Ford yeni Focus modelinde sedan versiyonun tasarımı neredeyse Türkiye pazarına özel oldu. Devamında ise Türkiye’de bu model için çektiğimiz reklamı da Avrupa’ya verdik. Daha önce Şampiyonlar Ligi için yaptığımız reklamı vermiştik Avrupa’ya. Yeni Focus beklentileri karşıladı.
  • Sancaktepe Ar-Ge merkezinde 1500 çalışanımız var, bunlar yurtdışı için de destek veriyor. Yeni Focus için de 30 çalışanımızın desteği oldu.
  • Faiz’den çıkıp, döviz bozdurup otomobil alınır mı? Esasında  bu sorunun temel cevabı geleceğe dair güven ile ilgili. Otomobile ihtiyacı olan geleceğe güven duyuyorsa doları bozdurup ihtiyacını karşılayabilir.
  • Ford SUV alanında 3 ürünle pazarda, SUV’lar Avrupa’da daha hızlı büyüyen, Türkiye’de de büyüyecek bir alan. 2020 yılı 2. çeyrek sonu yeni Ford Kuga gelecek. Cross Utility Vehicle araçlar gelecek Ford’da.

22 Ağustos 2019 tarihli otoajanda radyo yayınına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.