Şarj edilebilir hibrit DS 7 Crossback E-Tense 4X4; bayilerde yerini aldı

DS Automobiles tarafından sunulan şarj edilebilir hibrit sistem, DS 7 Crossback E-Tense 4X4 ile birlikte tamamen yeni bir teknolojinin önünü açıyor.

Bir adet turbo beslemeli benzinli ve iki adet elektrik motorundan oluşan üç motorlu sistem toplamda 300 beygir güç üretebiliyor. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan otomobil, 58 km tamamen elektrikli sürüş menzili ve karma koşullara göre; 100 km’de 1,5 litre benzin tüketimi gibi özellikleri bir arada sunuyor.

200 HP güç üreten 1.6 litre hacimli PureTech motoru, akslara entegre edilen ve her biri 109 beygir güç üreten iki adet elektrikli motor destekliyor. Elektrik motorlar, 13,2 kWh kapasiteli, arka koltukların altına yerleştirilmiş bataryadan enerji alıyor.

520 Nm tork üretebilen sistem; DS 7 Crossback E-Tense 4X4 modelini 0’dan 100 km/sa hıza sadece 5,9 saniyede ulaştırıyor ve 235 km/sa azami sürate taşıyabiliyor. Elektrik motorları ve güç elektroniği bileşenleri, otomobilin iç mekan yaşam alanında veya bagaj hacminde herhangi bir kayıp yaşatmıyor.

Araçta ilk çalıştırma anında ‘Elektrikli Sürüş’ modu devreye giriyor. Bu mod sürücüye, 13,2 kWh kapasiteli batarya ile 135 km/s hıza çıkılabilen 58 km’lik tamamen elektrikli menzili kullanıma sunuyor. Elektrikli sürüş menzili, eSAVE seçeneği ile sürüşün ilerleyen bir etabına kadar bekletilebiliyor, hatta ihtiyaca göre bu menzil artırılabiliyor.

Sürüşün başında da seçilebilecek olan “Hibrit” sürüş modu, otomobilin enerji seçimine kendisinin karar vermesini sağlıyor. Gösterge tablosundaki güç grafiği üzerindeki ikon, sürücüye benzinli motorun ne zaman devreye gireceğini belirterek, elektrikli sürüş yoğunluğunu ayarlayabilmesini sağlıyor.

“Konfor” sürüş modu, “Hibrit” sürüş modundaki özellikleri taşırken DS 7 Crossback E-Tense 4X4 modelinin, kamera destekli DS ACTIVE SCAN SUSPENSION sistemini devreye alıyor. Bu sistem; ön camın içine yerleştirilen kamera sistemi sayesinde otomobilin önündeki yolu izliyor, zemin bozuklukları ile gövde arasındaki bağlantıyı neredeyse koparıyor.

“Spor” sürüş modu ise tüm enerji kaynaklarını güç öncelikli kullanıyor. Yüksek çekiş için otomobilin süspansiyon sistemini sertleştiriyor ve sürücünün otomobili güvenle kontrol edebilmesi için direksiyon tepkisinde daha yüksek geri bildirim sağlıyor.

“4WD” sürüş modu ise diğer sürüş modlarında enerji kaynağı ya da dinamik ihtiyaçlara göre çekiş aksının ayarlanmasının aksine otomobilin 135 km/s hıza kadar sürekli dört tekerlekten çekişli çalışmasını sağlıyor. Özellikle çetin kış koşulları ya da arazi koşullarında kullanılmasının önerildiği bu sürüş modu, otomobilin şarj seviyesi elektrikli sürüşe olanak sağladığında tam elektrikli dört tekerlekten çekişe de olanak sağlıyor.

Şehir içi kullanım koşullarında neredeyse tamamen durmak hariç her koşulda elektrik motorlarının enerji geri kazanım fonksiyonu, otomobilin fren ihtiyacına yeterli geliyor. Etkin kullanıldığında da durumda elektrikli sürüşün yüzde 20’si kadar enerji geri kazanılmasına olanak veriyor.

DS 7 Crossback E-Tense 4X4, herhangi bir ev ya da iş yerine kolaylıkla kurulumu gerçekleştirilebilen bir 7,4 kW gücündeki DS şarj ünitesi; otomobilin şarjını yüzden 0’dan yüzde 100’e 1 saat 45 dakika içinde şarj edebiliyor. Bu istasyonun kurulum hizmeti danışmanlığı ise tüm DS STORE’larda otomobil siparişi ile eşzamanlı olarak sunuluyor.

Öne çıkan bazı donanımları arasında seviye 2 otonom sürüş teknolojisi DS CONNECTED PILOT başı çekiyor. Kızılötesi kamera ile sürücünün göz ve baş hareketlerini takip eden DS DRIVER ATTENTION MONITORING; kızılötesi kamera desteği ile başka sürücüleri etkilemeden güvenli gece sürüşleri sağlıyor. Ayrıca DS NIGHT VISION ve DS ACTIVE LED VISION yardımcı sürüş sistemleri de yer alıyor.

DS 7 Crossback E-Tense, Grand Chic isimli donanım paketi; Performance Line, Rivoli ve Opera olmak üzere üç tasarım konsepti altında beş farklı iç mekan tasarımı sunuyor. İki tanesi metalik, beş tanesi sedefli toplam yedi gövde rengi seçeneği bulunan model; üç tanesi 19 inç ve bir tanesi 20 inç olmak üzere toplam dört jant seçeneğiyle de geniş bir kişiselleştirme yelpazesine sahip.

Gelecekteki tüm yeni DS modelleri ya tamamen elektrikli ya da şarj edilebilir hibrit versiyona sahip olacak. DS 7 Crossback E-Tense 4X4 ise söz konusu ürün stratejisinin ilk temsilcisi olarak öne çıkıyor.

DS Automobiles, tüm misafirlerini DS 7 Crossback E-Tense 4X4’ü keşfetmek üzere web sitesine bekliyor. Ayrıca, hijyen standartları Bureau Veritas tarafından onaylanmış olan Etiler’deki DS STORE İstanbul, Kalamış’taki DS STORE İstanbul Anadolu ve DS STORE Ankara bayileri de müşterilere açık.

Leave A Reply

Your email address will not be published.