Dünya Motokros Şampiyonası yıldızları Türkiye’ye geliyor!

Dünya Motokros Şampiyonası

Geçtiğimiz yıl salgın nedeniyle ertelenen Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP), Eylül ayında Türkiye’nin Afyonkarahisar ilinde start alacak. En büyük motor sporları etkinlikleri arasında bulunan MXGP, Türkiye etabında birçok ilki de beraberinde getirecek.

Dünyanın bir çok yerinden motosiklet tutkunlarının bir araya geleceği Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) Türkiye etabı 4-5 Eylül’de düzenlenecek. Aynı zamanda, Türkiye’nin 2021 yılındaki en büyük etkinliği Türkiye MotoFest ise 1-5 Eylül 2021’de Afyonkarahisar’da yapılacak.

Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonasında Bir İlk!

Türkiye’den çok sayıda sporcunun katıldığı Dünya ve Avrupa Motokros yarışlarında bu yıl bir ilk gerçekleşecek. Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası’na Türkiye’den ilk kez bir yarışmacı katılacak. 14 yaşında bu spor başlayarak başarının peşinden koşan 16 yaşındaki Irmak Yıldırım, şampiyonada yerini alacak.

Hafta Sonu Beş Yarış Aynı Anda Yapılacak

4-5 Eylül 2021 tarihlerinde dünya ve Avrupa klasmanında 5 yarış aynı anda yapılacak:

  • Dünya Büyükler Motokros Şampiyonası (MXGP),
  • Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (MXWOMEN),
  • Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2),
  • Avrupa Motokros Şampiyonası (MX2T),
  • Avrupa Motokros Şampiyonası (MXOPEN)

Türkiye’de yapılacak yarışlara Yamaha, Honda, Kawasaki, KTM, Husqvarna, GasGas, TM ve Fantic gibi fabrika takımlarının da olduğu 25’i aşkın takımla 150’ye yakın yarışçının katılması bekleniyor.

Türkiye motosiklet satışları! Hangi marka, ne kadar sattı?

Dünya Motokros Şampiyonası

3.5 Milyar İzleyicinin Gözü Türkiye Etabında Olacak

Dünya çapında çok popüler olan motokros yarışlarının en önemli yarışının Türkiye etabı olan MXGP of TURKEY, 7.3 milyar kişinin yaşadığı 180 ülkede 3.5 milyara yakın izleyiciye ulaşıyor. Dünyanın motokros yıldızlarının mücadele ettiği yarışlar, bu yıl 18 etaptan oluşan MXGP ve MX2, 6 etaptan oluşan MXWOMEN,13 etaptan oluşan MX2T ve MXOPEN’de kürsü için ter dökecek.

100 Bin Ziyaretçi Konser Heyecanı Yaşayacak

Bu yıl 5 güne çıkarılan Türkiye MotoFest’e bu yıl 100 bine yakın ziyaretçinin katılması bekleniyor. Beş gün boyunca pek çok markanın çeşitli aktiviteleri, spor etkinliklerinin de yer alacağı festivalin konser programı ise şöyle:

  • 1 Eylül 2021 Çarşamba: Mustafa Ceceli
  • 2 Eylül 2021 Perşembe: Cem Adrian
  • 3 Eylül 2021 Cuma: Haluk Levent
  • 4 Eylül 2021 Cumartesi: Merve Özbey – Kıraç
  • 5 Eylül 2021 Pazar: İrem Derici – Cenk Eren

Türkiye Ekonomisine Motosiklet Katkısı

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle yapılamayan yarışın en son yapıldığı 2019’da Dünya Motokros Şampiyonası, sadece yarışın yapıldığı haftada Türkiye ekonomisine 5 milyar TL’ye yakın katkıda bulunmuştu. Türkiye’nin spor ekonomisi ve turizmi için en önemli etkinlik konumundaki MXGP of Turkey ve Türkiye MotoFest’in bu yıl Türkiye ekonomisine katkısının daha da artması bekleniyor.

Her yıl katlanarak büyüyen motosiklet sektörü, Türkiye ekonomisine büyük katkıda bulunuyor. Türkiye’de kayıtlı her 100 araçtan 15’ini oluşturan motosikletlilerin sayısı her yıl katlanarak artıyor. Mobiliteye ilginin pandemi nedeniyle daha fazla tercih edilmesiyle motosiklet sektörünün devleri Türkiye’yi önemli pazarların başında görüyor. Bir çok önemli motosiklet markası, Türkiye’de üretim için çalışmalar yürütüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz