Dünyada yılın otomobili 2 farklı ödülle yuvasına dönüyor

2020 dünyada yılın otomobili, aylar süren beklemeden sonra gün yüzüne çıktı. Dünyanın dört bir yanından 86 jürinin katılımıyla gerçekleşen oylamanın sonucu açıklandı.

Ödüllerden birini 16 yıllık tarihinde ilk kez, Kuzey Amerika pazarı için özel olarak tasarlanmış bir araç kazandı. Evet, Kia’nın Telluride modeli podyuma çıktı. Uluslararası arenada birçok ödüle sahip olan Kia, her yıl sonucunu tüm dünyanın merakla beklediği “Yılın Otomobili Ödülleri”ne damgasını vurdu.

Kia’nın SUV segmentindeki modellerinden Telluride, dünyada “Yılın Otomobili Ödülü”ne uzanırken iki farklı rakibini eledi. Son 3’e kalan Yeni Mazda 3 ve CX-30 modellerini geride bırakarak ödüle uzandı.

Mazda ana unvanı kaçırmış olsa da, kategori ödüllerinden birini kazandı. Küçük Mazda 3, Peugeot 208 ve Porsche Taycan’ı yenerek “Yılın Dünya Otomobil Tasarımı” ödülünü aldı.

Kia’nın özellikle Amerika’da en çok tercih edilen modeli Telluride, dünyada “Yılın Otomobili Ödülü”nü kazandı. Ve elektrikli B SUV modeli Soul EV ise “Yılın Şehir Otomobili” seçildi.

Böylelikle Kia, tüm dünyada otomobilseverlerin sonucunu merakla beklediği “Yılın Otomobili” organizasyonundan iki ödülle birden döndü.

2019 yılında tanıtılan KIA Telluride, özgün tasarımı ve donanımıyla ilk günden bu yana otoriteler tarafından önerilen bir SUV olarak dikkat çekiyor. Bugüne kadar 70’ten fazla ödül kazanan Telluride, Kuzey Amerika’da “Yılın Çok Amaçlı Aracı” ve “Yılın MotorTrend SUV’si” olarak gösterilmişti.

Tamamen elektrikli Soul EV ise sıfır emisyon özelliği, etkileyici menzil mesafesi, kompakt boyutları, cesur tasarımı ve yüksek pratiklik seviyesiyle jüri tarafından “Yılın Şehir Otomobili Ödülü”ne layık görüldü.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.