Dünyanın en değerli otomotiv markaları 2019

Dünyanın en değerli markaları araştırması açıklandı. Global ekonomi dergileri arasında yer alan Forbes yapılan 2019 Dünyanın En Değerli Markaları araştırma sonuçlarına göre ilk sırada Apple yer alırken; onu Google, Microsoft, Amazon ve Facebook gibi teknoloji şirketleri izledi. Altıncı sırada Coca Cola yer alırken Samsung ve Walt Disney takip etti. Peki otomotiv otomobil markalarında durum ne oldu?

Otomotivde listeye giren ilk marka 9. sırada Japon Toyota oldu. Markaların son üç yıldaki kazanımlarının ve endüstrideki başarılarının dikkate alındığı değerlendirmede; Toyota geçen yılki 44.6 milyar dolarlık marka değerini korudu. Toyota, 2018 yılında en yakın rakibinden 1 milyon 300 binden daha fazla satış gerçekleştirerek dünyanın en çok tercih edilen otomobil markası da olmuştu.

Listede en değerli 2. otomotiv markası olan Alman Mercedes-Benz genel listede 17. sırada bulunuyor. Daha yukarısında Mc Donald’s, İntel, General Electric, Louis Vouitton, Nike gibi markalar var. Mercedes Benz 33.2 milyar dolarlık marka değeri taşıyor.

Alman markanın peşi sıra Oracle, Verizon ve IBM geliyor. Ardından yine bir Alman BMW listeye 21. sıradan giriyor. En değerli 3. otomobil markası olan BMW bir önceki yıla göre yüzde düşüşle 29.8 milyar dolar marka değeri ortaya koydu. BMW X serisindeki başarıları ile 2020 için daha iddialı olabilir.

Bağımsız üreticilerin marka değeri daha mı yüksek çıkıyor ne! Marlboro, Budweiser gibi markaların peşisıra 28. sırada Japon Honda hem de artan marka değeri ile yer alıyor. 25.8 milyar dolar marka değeri bulunan Honda, en değerli 4. otomotiv markası.

Pepsi, Gillette, Starbucks, IKEA gibi markaların ardından 41. sırada Alman Audi geliyor. En değerli 5. otomobil markasının değeri geçen yıla göre yüzde 4 düşerek 14.2 milyar dolarda kaldı.

Listede şu ana kadar Japon ve Almanları gördük; Mastercard ve Zara gibi markalardan sonra 48. sırada Amerikan Ford bulunuyor. Ford geçen yıla göre yüzde 8 kayba rağmen 13 milyar dolar marka değeri sergiledi.

Nestle, H&M, Adidas gibi markalardan sonra 62. sırada lüks spor otomobil markası Porsche yer alıyor. Alman markanın değeri ise 11 milyar dolar.

Peşi sıra hemen bir başka Amerikan markası bulunuyor. Yüzde 7 değer kaybına rağmen 10.7 milyar dolar marka değeri ile 63. sırada Chevrolet yer alıyor.


Colgate, Corona, RedBull gibi bazı markaların ardından 72. sırada bir başka otomobil markası Lexus yer alıyor. 9.6 milyar dolar marka değeri bulunan Lexus geçen yıla göre yüzde 1 oranında marka değerini arttırdı.

Listede yine bir Japon marka yer alıyor. 81. sırada bulunan Nissan bu yıl yüzde 6 marka değeri kaybederek 8.9 milyar dolarlık marka değeri ortaya koydu.

Dünyanın en değerli 100 markası sıralamasında 94. sırada Güney Koreli Hyundai var; yüzde 8 kayıpla 8.1 milyar dolar marka değeri elde eden Hyundai, uzun bir süredir bu alanda yatırımlar yapıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.