E Formula ile birlikte Roma’yı hızlı şarjla donatacak

Hafta sonu düzenlenecek Formula E Dünya Şampiyonası ile birlikte Roma, şehrin birçok noktasında hızlı şarj üniteleri bağışı aldı. Elektrikli araçların yer aldığı şampiyonanın isim ortağı; mobilite ve inovatif teknolojiler şirketi ABB, EA şarj üniteleri Terra serisi ve E-otobüs şarj ünitelerinin üretildiği yer olması sebebiyle İtalya’ya ayrı bir önem veriyor. Şehre Terra 124 şarj üniteleri kurulacak.

ABB sürdürülebilir mobilitenin sağlanması konusunda kilit rol oynayan şirketler arasında. ABB İtalya’nın dijitalleşme ve otomasyon alanlarında gerçekleştirdiği faaliyetler; şirketin İtalyan hükümeti tarafından yürütülen “Transition 4.0” girişimi kapsamında bir “Deniz Feneri Tesisi” olarak tanınmasını sağladı.

Üçüncü yarış; en uzun ikinci pist

ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası bu hafta sonu üçüncü kez Roma’da düzenlenecek. E-Prix bu sene çift yarış etkinliği ile gerçekleştirilecek. Her iki yarış da kapalı düzenlenecek ve etkinliğin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için sıkı COVID-19 protokolleri uygulamada olacak.

Revize edilen 19 turluk ve 3.385 km uzunluğundaki yeni pistte daha uzun düzlükler; nefes kesici virajlar ve farklı rakıma sahip güzergahlar mevcut. Sürücülerin, araçların ve takımların sınırlarını zorlamasını sağlayacak olan bu hız pisti; takvimdeki en uzun ikinci pist olarak öne çıkıyor.

ABB İtalya’da 2. teknoloji tesisini kuruyor

ABB’nin İtalya Toskana’da bulunan Terranuova Bracciolini şarj ünitesi üretim tesisinin yanısıra; San Giovanni Valdarno’da elektrikli araç şarj altyapısı alanında küresel bir Mükemmellik Merkezi ve üretim sahası olarak hizmet verecek yeni bir tesisinin inşaatı devam ediyor.

16.000 metrekarelik tesisin 2021 yılının sonuna kadar kullanılabilir hale gelmesi beklenirken; ev içi kullanım için tasarlanan ünitelerden kamusal alanlardaki kurulumlara ve kentsel toplu taşımaya yönelik sistemlere kadar; ABB’nin doğru akım (DC) elektrikli araç batarya şarj üniteleri portföyünün tamamı bu tesiste üretilecek. Yeni üretim tesisi, ABB’nin e-mobilite sektöründeki büyümesine ve inovasyonlarına daha büyük bir destek verilmesini sağlayacak.

ABB’yi İtalya’da e-mobilite alanında ilerlemeye yön vermede öne çıkaran bir başka örnek ise; filosunun tamamını 2030 yılına kadar elektrikli hale getirme taahhüdünde bulunan Milano’daki toplu taşıma hizmeti şirketi Azienda Trasporti Milanesi’ye (ATM) sunulan anahtar teslim çözümler oluyor. ATM’nin San Donatodaki garajında 15 Terra 124 şarj ünitesinin kurulmasını içeren ABB çözümleri; e-otobüslerin gün içerisinde ara şarja ihtiyaç duymadan kullanımda kalmasını sağlıyor. ATM, tamamen uygulamaya başlandığı takdirde otobüslerinin dönüştürülmesi sayesinde dizel yakıt talebinin yılda 30 milyon litre kadar azaltılacağı; CO2 emisyonlarının ise 75 bin ton kadar düşürüleceği öngörülüyor.

Merkezi Sesto San Giovanni’de bulunan ABB İtalya, ülke genelinde dokuz farklı yerde mevcut olan üretim tesisleriyle yaklaşık 4.800 kişiyi istihdam ediyor.

ABB, tamamen elektrikli ve tek koltuklu yarış arabaların kullanıldığı uluslararası yarış serisi olan ABB FIA For-mula E Dünya Şampiyonasının isim ortağı. ABB’nin teknolojisi, dünyanın dört bir yanındaki şehir-caddelerde gerçekleştirilen etkinlikleri destekleyebiliyor. ABB, e-mobilite pazarına 2010 yılında girdi ve bugüne dek 85’in üzerinde pazarda; Chargedot üzerinden satılanlar da dahil olmak üzere; 400.000’den fazla elektrikli araç şarj ünitesi, 20.000’den fazla DC hızlı şarj ünitesi ve 380.000’i aşkın AC şarj ünitesi sattı.

ABB İletişim ve Sürdürülebilirlik Başkanı Theodor Swedjemark; “ABB Formula E ortaklığı sayesinde e-mobiliteye yön vermek için gerekli olan teknolojik devrimi gerçekleştirmenin yanı sıra dijital bir dünyada yaşayan ve çevreye önem veren genç nesiller üzerinde heyecan uyandırabiliriz.”

2021 ABB FIA Formula E Şampiyonası 

1 Diriye Suudi Arabistan 26 Şubat 2021
2 Diriye Suudi Arabistan 27 Şubat 2021
3 Roma İtalya 10 Nisan 2021
4 Roma İtalya 11 Nisan 2021
5 Valencia İspanya 24 Nisan 2021
6 Valencia İspanya 25 Nisan 2021
7 Monaco Monaco 8 Mayıs 2021
8 Marakeş Fas 22 Mayıs 2021
9 Santiago Şili 5 Haziran 2021
10 Santiago Şili 6 Haziran 2021

Leave A Reply

Your email address will not be published.