Efsane Başkanın vedası: FCA’nın yeni CEO’su Jeep’ten geldi

 14 yıldır Fiat Auto’yu yöneten Sergio Marchionne, hastalığı nedeniyle profesyonel hayata hızlı bir veda gerçekleştirdi. Fiat Auto, 14 yıl önce Marchionne yönetimi altına girdiğinde, Avrupalı orta ölçekli bir otomotiv şirketiydi. Küçük otomobil üretiminde uzmandı. Ünlü CEO, 14 yılda şirketi dünyanın an büyükerinden Chyrsler Jeep Grubu ile birleştirdi ve bu şirketi zaman içinde yuttu.

Sergio Marchionne kimdir:

17 Haziran 1952 tarihinde doğan Marchionne, Toronto Üniversitesi’nde felsefe alanında lisans eğitimini 1979’da tamamladı. Daha sonra yüksek lisansını işletme dalında MBA yaparak tamamladıktan sonra New York üniversitesinde Hukuk okudu. 2013 yılında Walsh College’den fahri doktora ünvanını aldı.

İş hayatına 1983 yılında muhasebe ve vergi uzmanı olarak başladı.

1985 – 1988 yılları arasında Kanada şirketi Lawson Mardon Group’ta Grup Kontrolörü ve ardından Kurumsal Gelişim Direktörü olarak devam etti. Ardından 1989’da Genel Müdür Yardımcısı oldu. Bu görevini 2 yıl sürdürdü.

1990-1992 yılları arasında Acklands Ltd.’de Finans ve Mali İşler Direktörü olarak görev yaptı.

1994’den 2000’e kadar, Zürih’te bulunan ve 1997’de İcra Kurulu Başkanı olduğu Algroup’a (Alusuisse Lonza Group Limited) geçti.  Algroup’tan ayrıldıktan sonra Basel’de Lonza Group yönetiminin kaptan koltuğuna oturdu. İlk olarak İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdür (2000–2001) ve daha sonra Başkan (2002) olarak görev yaptı.

2003 yılında Fiat SpA Yönetim Kurulu’nda bağımsız üyeliğe getirildi.

CNH Industrial Yönetim Kurulu Başkanı
Fiat Chreysler Yönetim Kurulu Başkanı ve Ceo’su
Ferrari Yönetim Kurulu Başkanı ve Ceo’su
Maserati Yönetim Kurulu Başkanlığı
Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği Başkanlığı
Uluslararası Ekonomi Enstitüsü ve ABD İtalyan İş Konseyi başkanlığı görevlerini yürüttü.

2006 yılında Fiat Grubu’nun içinde bulunduğu zor durumdan iki yıl içinde çıkmasını sağlayan Marcihonne, Fiat ve Chrysler’i birleştirerek, dünyanın yedinci büyük otomobil markasını ortaya çıkardı.

Şimdi Marchionne sağlık sorunları ile mücadele ediyor. 3 hafta önce İsviçre’de omuzundan geçirdiği ameliyatın ardından sağlık durumu kritik düzeye ulaşan Marchionne’nin görevine başka bir FCA yöneticisi atandı.

FCA’ya yeni başkan

2009 yılından bu yana Fiat Grubu’nda yer alan ve FCA çatısı altındaki üç ana yapıdan Jeep markasının başında olan Mike Manley artık FCA’nın yeni Ceo’su.

Marchionne için Fiat’ın kurucusu Agnelli’nin torunu John Elkan son bilgi olarak; “Maalesef geri dönüş mümkün değil” açıklaması yaptı.

FCA CEO’luğu için daha önce TOFAŞ Başkanlığını da yürütmüş olan Altavilla’nın da adı geçiyordu. Altavilla halen Fiat markasının EMEA Bölgesinin sorumluluğunu yürütüyor. Haziran ayı başında FCA Grubu’nun yeni dönem 5 yıllık planlarında SUV ve Jeep markalarının öne çıkacak olması, yeni CEO’nun Jeep’ten gelmesinin de habercisi olarak değerlendiriliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.