Efsanenin efsanesi 5 milyona satıldı

Gelmiş geçmiş en iyi F1 pilotlarından biri olarak kabul edilen Brezilyalı Ayrton Senna, 1984 yılında başladığı yarış serüveninde 3 kez dünya birinciliğine imza atmıştı. Adı, efsaneler arasına katılan Senna, ne yazık ki bu başarılarının devamını getiremedi.
1994 yılında yapılan San Marino Grand Prix’inde aracının kontrolünü kaybedince, duvara çarparak, genç yaşında hayatını kaybetti.
Yarış dünyasının efsane pilotunun ölümünden yıllar sonra Senna’nın az sayıda yarışa katılabildiği F1 otomobillerinden biri mezata çıkarıldı.
1993 yılında Monaco Grand Prix’ini kazandığı McLaren MP4 geçtiğimiz günlerde açık arttırmada satıldı. Bu McLaren’in en büyük özelliği Honda motoru yerine Cosworth tarafından geliştirilen 8 silindirli Ford motorunun kullanıldığı ilk model olması.
Rakiplerinin karşısında biraz yavaş kalsa da zafer ve podyum derecelerine ulaşmasını bilen bir otomobil olmuştu
Rahmetli Senna döneminde kullanılan McLaren F1 otomobillerinin büyük çoğunluğu McLaren’in Woking’deki üssünde koruma altında tutuluyor. İngiliz şirket, yaklaşık 10 yıl önce bu otomobili Aaron Hsu isimli bir koleksiyonere satmıştı.
Otomobilin şasi numarası MP4 / 8-6 idi. Ayrıca Magny-Cours, Spa ve Hockenheim’da dördüncü sırada yer almıştı ve Silverstone yarışını da 5.likle tamamlamıştı. Senna ayrıca Montreal ve Monza’da MP4 / 8-6 ile yarışmıştı.
Yapılan açık arttırmada Senna’nın McLaren’i Formula1 patronlarından Bernie Ecclestone tarafından satın alındı.
4,19 milyon Euro’ya (5,01 milyon dolar) satın alınan McLaren pahalı diye düşünebilirsiniz. Bir başka efsane şampiyon Schumaher’in eski F1 aracının 7,5 milyon dolara satıldığını da hatırlatmış olalım.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.