​Egea “bereketiyle” gelecek

Yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçecek Fiat Egea serisi 2016’da Tofaş’a 2 bin kişilik ek istihdam sağlayacak. 2016 ikinci çeyrekte Tofaş fabrikası 3 vardıya çalışmaya başlayacak.

Tofaş’ın Bursa’da üretimine başladığı C sınıfı sedan kompakt araç Egea yollara çıkmaya hazırlanıyor. 2015 kasımda de sedan versiyonu dünyada ilk kez Türkiye’de satılmaya başlanacak. Fiat Egea’nın 2016’da devreye girecek StationWagon ve Hatchback modelleri şirketin üretim ve istihdamını daha da artıracak.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Alaçatı’da yapılan Fiat Egea test sürüşlerinde önemli açıklamalarda bulundu.
Fiat Egea’nın sadece Tofaş’ın değil Türkiye’nin projesi olduğunu kaydeden Eroldu şunları kaydetti:
“Ortaklarımız Fiat Chrysler Automobiles (FCA) da Koç Holding de, Fiat Egea’daki çalışmalarımızdan dolayı bizim mühendislik ekibimize çok büyük övgülerde bulundu. Fiat dünyası içinde de Tofaş’ın Ar-Ge’si ciddi biçimde konumunu ve yeteneklerini ispatlamış oldu. Şu anda aracın satışı öncesinde elde ettiğimiz en önemli kazanım bu oldu. Tabii bu projenin Türkiye açısından önemi birçok açıdan olacak. Bir kere Türkiye’nin ihracatına katkı sağlayacak. Bunun dışında yurtiçi pazardaki yerli-ithal dengesini bir miktar daha yerli lehine çevirecektir.”

ÜÇÜNCÜ VARDİYA GELİYOR
Halen 6 bin 500 çalışanları olduğunu kaydeden Eroldu ,”2016’nın ikinci çeyreğinde üçüncü vardiyaya geçeceğiz. Bu da bizim için 2016 yılında kademeli olarak toplam 2 bin kişi ek istihdam anlamına geliyor” dedi. Fiat dünyasında 5 yıl garanti verilecek tek modelin “Egea” olacağını belirten Eroldu şöyle devam etti:
“Diğer modellerde garanti 3 yıl. Fiat’ın yurtdışında da benzer bir uygulaması yok. Bu ilk olacak. 5 yıl garanti vermemiz de bizim araca olan güvenimizi gösteriyor. Maliyet ve sunduğu fayda anlamında son yıllarda yapılan en iyi sedan projesi olduğunu söyleyebilirim. Egea’yı Cenevre’de aile olarak sergileyeceğiz. Hatchback ve station wagon modellerimiz de olacak. Fiat Doblò ABD projesi de dahil olmak üzere Tofaş’ın üç yıllık yatırım planı tutarı 1.5 milyar dolardır. Komple ürün gamımızı yenilediğimiz bir döneme giriyoruz. İstediğimiz, beklediğimiz gibi giderse her şey, Egea ailesi devreye girdiğinde, diğer mevcut ürünlerimizle birlikte, Bursa fabrikamızın 400 bin kapasitesini doldururuz. “

LINEA’YA DEVAM
Fiat Linea üretiminin devam edeceğini belirten Eroldu “Fiat Linea’nın yine kendine özgü bir sınıfı olacaktır. Pazarın bu kesimini düşündüğümüz zaman orada Linea hâlâ güncelliğini koruyor. Ödenen paranın karşılığı olarak Linea hâlâ çok geçerli bir model olacak. Ama Egea’dan kendiliğinden zaten ayrışacak.”dedi.

Egea 49.9 bin TL’den geliyor

Fiat Egea 15 ekimde showroomlarda iniyor. Kasımda satışına 49.9 bin TL’den başlayacak araçtan 2015 sonuna kadar 8 bin adet satılması öngörülüyor.

2015 kasım ayından itibaren 5 yıl/100 bin kilometre garantili olarak satışına başlanacak olan Fiat Egea, 49 bin 900 TL’den başlayan anahtar teslim fiyatıyla dikkat çekiyor. Fiat Egea’nın ilk etapta manuel 1.4 litre 95 HP benzinliyle, 1.3 litre 95 ve 1.6 litre 120 HP Multijet motor seçeneklerinin satışına başlanacak. Egea’nın 6 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen 95 HP’lik 1.6 litrelik e-Torq motorlu versiyonu ise yılbaşından itibaren satışa sunulacak. 1.6 litrelik Multijet turbo dizel motor seçeneğinin DCT otomatik şanzımanlı versiyonu ise 2016 yılının 2’nci yarısında gelecek.

Şimdiden kaydını bırakmış ve modelin satışa sunulmasını bekleyen 20 bini aşkın kişi olduğuna dikkat çeken Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, Fiat markasının ‘ezber bozan sedan’ olarak tanımladığı Fiat Egea ile otomotiv pazarındaki ağırlığının ve payının artacağına dikkat çekti. Aytaç, kısa sürede Egea’nın Türkiye pazarının en çok tercih edilen modeli olmasını hedeflediklerini de sözlerine ekledi. Bu yıl sonuna kadar yaklaşık 8 bin Egea üretileceğini kaydeden Aytaç bunun tümünü satmayı hedeflediklerini anlattı.

İlk 2 bin kişiye indirim

Aytaç konuşmasında “3 zengin donanım seçeneğiyle kompakt sedan müşterilerinin gönlünü fethedecek olan Fiat Egea her şeyiyle tam ve erişilebilir bir aile otomobili olduğunu kısa sürede gösterecek. Öncelikli olarak Türkiye’deki tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda, Bursa’da geliştirilen ve üretilen Fiat Egea’yı 5 yıl garanti ile sunmaya karar verdik” dedi. Fiat Egea sahibi olacak ilk 2000 müşteriye ayrıcalık sunmak istediklerinin de altını çizen Aytaç, “Bu çok özel ilk 2000 müşterimize Egea’ya 2000 TL’lik avantajla sahip olma fırsatı sunacağız” açıklamasını yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.