Telefonlarınızı hazırlayın! Egea’ya, Tesla teknolojisi geldi

TOFAŞ’tan Fiat Egea’ya Tesla, Mercedes ve BMW teknolojisi …

Otomobilde fark yaratmak tasarım, motor, yol tutuş, otomatik klima gibi klasik beklentileri karşılamanın ötesine geçiyor. Akıllı teknolojilerin entegre edildiği otomobiller farklarını ortaya koymak istiyor. Artık ASR- ABS- SRS vb hepsinde var. Onların yerine otonom 2.0, EV, Plug-in kısaltmaları öne çıkmaya başladı.

Genellikle Mercedes, BMW ve Tesla gibi lüks markalarda karımıza çıkan bu sistemler “demokratikleşmeye” başladı. TOFAŞ kendi içinde başlattığı ve belki de ilk kez bir “start up” projesine dahil olduğu Fiat Yol Arkadaşım Connect adı yeni bir sistem geliştirdi. Bunu ilk Egea için uyguladı. Bu yıl 10 bin Egea sahibinin akıllı telefonuna girmeyi hedefliyor. Ve 10 bin Egea kullanıcısına Tesla veya Mercedes’i varmış gibi “akıllı” uzaktan kontrol yaşatacak.

TOFAŞ gibi yeri geldiğinde milyar euroluk yatırımlara imza atan dev bir şirket, Comodif adlı start up ile işbirliği yaptı. Çalışmaları TOFAŞ içerisinde başlayan ve sonrasında Comodif ile ilerleyen Fiat Connect, şirketin yılda 10 bin satış hedeflediği yeni teknolojisi oldu. Bu arada TOFAŞ’ın birlikte teknoloji geliştirdiği Comodif start up’ının FarPlus’ın bir yatırımı olduğunu belirtelim.

Fiat Yol Arkadaşım Connect nedir?

Önce şunu belirtelim. Fiat Connect adı verilen sistem şimdilik sadece Egea modelinde kullanılabilecek. Bu yıl 10 bin adet satışı hedeflenen sistem TOFAŞ’ın AR-GE bölümü ile ürün geliştime gibi diğer birimlerinden gelen özel oluşturulmuş bir birim tarafındangeliştirildi. Otomobil ile sürücüyü bir program ve akıllı telefon ile sim kart üzerinden birbirine

bağlıyor.

 

 

Sistem, Fiat

Egea modeline akıllı telefon üzerinden uzaktan erişimi içeriyor.

‘Fiat Yol Arkadaşım Connect ile Fiat kullanıcıları artık akıllı telefon veya bilgisayar aracılığıyla otomobillerine uzaktan bağlanabileceği gibi birçok özelliğe kolayca erişebilecek. Sistem ile uzaktan otomobilin kapı ve bagaj kilitlerini açma-kapama, lastik basınçlarını, yakıt ve akü durumunu takip etme, geçmiş servis işlemlerini takip edebilme ve online servis randevusu alabilme ile aracın park konumunu ve sürüş detaylarını görebilme, hız ve mesafe limiti belirleyerek bildirim alabilme, acil yol yardım ile ambulans hizmeti alabilme gibi birçok faydalı fonksiyona sahip olunabilecek.

Fiat Yol Arkadaşım Connect uygulamasının, otomobile takılan bir cihaz ve SIM Kart ile  aktif hale geldiğini belirten Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, “Bir yıldır üzerinde çalıştığımız Fiat Yol Arkadaşım Connect projemizden ilk etapta tüm Egea model ailesi araç sahipleri faydalanabilecek. Haziran ayı itibariyle Doblo ve Fiorino sahipleri de bu teknolojiyi kullanabilecek. Hafif ticari ürünlerimizde sunacağımız connect hizmeti ile bu sınıfta  ilk ve tek olacağız” dedi.

Yıllık 500 TL artı KDV

Fiat Yol Arkadaşım Connect’in İstanbul’daki basın lansmanında konuşan Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç dünyada otomotiv teknolojileri alanında yaşanan gelişmeler ile küresel anlamda dijitalleşmeye yönelik adımları yakından takip ettiklerini ve müşteri ihtiyaçlarından yola çıkarak ürünü geliştirdiklerini ifade ederek, altyapı yönetimi ve ürün geliştirmesinin Tofaş Ar-Ge ekibi öncülüğünde gerçekleştirildiğini, yazılımda ise Comodif firmasından destek alındığını belirtti.

Önce Egea sahipleri kullanacak

Mevcut Fiat Yol Arkadaşım platformuna entegre edilen teknolojinin, otomobile takılan Connect cihazıyla aktif hale geldiğini belirten Aytaç, “Fiat Yol Arkadaşım Connect ilk aşamada tüm Egea model ailesi araç sahipleri için geçerli. Fiat Yol Arkadaşım Connect uygulamasına mevcut Egea kullanıcıları da sahip olabilecek. Teknolojimizi, tüm Fiat modellerine de yıl sonuna kadar entegre etmeyi hedefliyoruz. Fiat Yol Arkadaşım Connect, kurulumu ve 1 yıllık üyelik ve şebeke bağlantısı dahil 590 TL fiyatla satışa çıktı. Üyeliğin uzatılması yıllık 100 Tl’lik ilave bedel ile mümkün olacak.” şeklinde konuştu.

Yeni teknoloji ilk olarak Egea ailesinde uygulamaya alınacak.

Aracınız çekilirse haber verecek

Fiat Satış Sonrası İş Geliştirme Yöneticisi Orçun Şentürk ise ürünü “Fiat Yol Arkadaşım Connect sayesinde aracın yakıt/menzil bilgisi, akü, park konumu, hakkında bilgi alınabilirken, araç çekilme gibi durumlarda anlık ikaz bildirimleri alınıyor. Uzaktan kapı ve bagaj kilitleme-açma yapılabiliyor, vale veya ebeveyn modu olarak adlandırılan hız ve mesafe limiti ile aracın bu sınırları geçip geçmediği kontrol edilebiliyor, seyahat detaylarına ulaşılabiliyor ve gerekli durumlarda acil yol yardım ve ambulans hizmetleri alınabiliyor” sözleriyle tanıttı.

Orçun Şentürk – Altan Aytaç-TOFAŞ-Fiat yöneticileri

Bu yıl pazar 950 bin ile 1 milyon arası olur

Fiat’ın 2017 yılı sonuçları ile 2018 hedeflerini paylaşan Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, geçen sene toplam pazarın 723 bini otomobil, 235 bini de hafif ticari araç olmak üzere toplamda 950 binin üzerine satış ile kapandığını belirtti. Fiat olarak 2017 yılında binek otomobil tarafında 60 bin adet, Fiat Professional markasıyla ticari araç tarafında ise yine 60 bin adetlik bir satış gerçekleştirdiklerini belirten Aytaç, “Toplamda 120 bin adetle bir önceki seneye göre önemli ölçüde büyüdük. Geçtiğimiz yılı 29 ilde lider marka olarak kapattık, TÜİK tarafından yayınlanan, 2018 Şubat ayı sonu rakamlarına göre de yılın ilk iki aynında en çok il liderliği elde eden marka olduğumuzu görüyoruz” diye konuştu.

Üç ayda 18 bin Fiat satıldı

Türkiye otomotiv pazarının, 2018’in ilk çeyreğinde ,bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,50 artarak 158 bin adet olarak gerçekleştiğini anlatan Aytaç,  otomobil satışlarının aynı dönemde geçen yıla oranla yüzde 5,47 oranında artarak 122 bin adede ulaştığını söyledi. Bu dönemde hafif ticari araç pazarının  ise yüzde 10’luk bir daralma ile  36 bin adet olduğunu dile getiren Altan Aytaç, Fiat olarak 2018 yılının ilk çeyreğinde 18 bin adet seviyesinde satış gerçekleştirdiklerini söyledi. Altan Aytaç sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Satışların 8 bin 700 adedini hafif ticari araç ürün gamımız, 9 bin 100 adetlik kısmını ise binek otomobil ürün gamımız oluşturdu. Fiat markası olarak uzun yıllardan bu yana hafif ticari araçlar pazarında ortalama yüzde 25’lik bir pazar payına sahibiz. Bu performansı, binek araç pazarında ürün gamını genişlettiğimiz dönemde de sürdürüyor olmaktan memnunuz.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.