Ege’de büyük kapışma

Tarihinin en büyük yatırım hamlesine kalkan Tofaş, Egea projesiyle beklentilerini aştı. 1 milyar dolarlık projenin ilk bebeği olan Egea sedan, Türkiye ile İtalya arasında kriz çıkarttı.

Dünyada ilk olarak Türkiye’de satışa sunulan Egea’ya yurt dışından gelen yoğun talep, ihracatın 3 ay erkene çekilmesine neden oldu.

İsmini Ege denizinden alan Egea’nın İtalya’daki satış tarihinin Şubat 2016’dan Aralık’a alınmasına bir de iç pazarda öngörülerin üzerinde ilgi görmesi eklenince, Tofaş’ın üretim planları şaştı.

Şirket siparişleri yetiştirmekte zorlanmaya başladı. İki ülke daha fazla otomobil almak için kıran kırana bir mücadeleye girişti.

BİRLİKTE TANITMIŞLARDI

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Egea’nın İtalya ile Türkiye arasında tatlı bir rekabete yol açtığını belirterek, “Tofaş’ın ürettiği Egea’yı kim alacak mücadelesini veriyoruz. Biz iç pazara bir yandan daha çok Egea vermeye çalışırken, İtalya da Bursa’da banttan çıkan aracı bir an önce ithal edip, kendi ülkesinde satışa sunmak istiyor. Tatlı bir rekabet süreci içindeyiz. Adeta Bursa’daki üretimi kapma yarışı var” dedi.

Egea’nın normalde Şubat 2016’da İtalya’ya ihraç edilmesinin planlandığını söyleyen Eroldu, İtalyan bayilerinin otomobili beğenmesi nedeniyle satış tarihinin öne çekildiğini kaydetti. Eroldu, Egea’nın 5 Aralık’tan itibaren İtalya’da satılmaya başladığı ifade ederek, “2015’te ihracat planlamıyorduk. Ancak yüksek taleple birlikte Egea’yı Tipo ismi ile İtalya, İspanya, Sırbistan ve Belçika’ya ihraç edeceğiz. Bu yıl 4 bin araç ihraç etmeyi planlıyoruz. 2016 yılı için hatchback ve station wagon modellerinin de üretimini öne çektik. Egea ailesi ilk olarak Mart’ta Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek. 2016 hedefimiz Egea’da 150 bin adetlik üretime ve 100 bin adetlik ihracata ulaşmak.”

Yeni yatırım sinyali

Tofaş, Egea projesinde yer alan hatchback ve station wagon modellerin devreye girmesiyle birlikte Mart’ta üçüncü vardiyaya geçecek.

Şirket 2017’de 400 bin adetlik üretim kapasitesini tamamen dolduracak. Şirket Bursa fabrikasına 2 bin kişiyi işe alacak.

Cengiz Eroldu, Egea’nın Tofaş’ı çok farklı bir yere taşıyacağını belirterek, “Talep olursa yatırımı gündeme alırız” sözleriyle yeni yatırım için sinyal verdi. Tofaş 2023’e kadar Aegea projesinde yer alan sedan, hatchback ve station wagon modellerden 1 milyon 280 bin adet üretecek. 1 milyon adedini ihraç edecek. 10 milyar euroluk ihracat ‘al ya da öde’ anlaşması sayesinde garantilendi.

Behzat amirimin aracından istiyorum

Egea alabilmek için ülkeler adeta kavgaya tutuşurken, Tofaş iç pazarda da beklentilerin üzerinde ilgiyle karşılaştı. Egea’dan 3 haftalık süreçte 2 bin adetten fazla satıldı. 3 bin 500 kişi de sırada bekliyor. Otomobilin satışlarında Behzat Ç. karakteriyle ünlenen Erdal Beşikçioğlu’nun oynadığı reklam filminin de etkisi olduğunu söyleyen Cengiz Eroldu, “Reklam filmi çok tuttu. İnternette 2 günde 5 milyon izlendi. Reklam filminden önce günde yaklaşık 50 bağlantı yaparken, bu sayı bir anda 100-150 adetlere çıktı. Bayilerimizden birine gelip ‘Amirimin aracından almak istiyorum’ diyen çıktı” dedi.

Dışarıda ‘Tipo’ adıyla satılacak

FİAT TİPO

Egea, 10-11 Kasım’da Dubai’de tanıtıldı. Yeni modellerini tanıtan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu ve Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, Egea’nın Türkiye dışında Tipo adıyla satılacağını söyledi.

Adı Behzat Amirin otomobili kaldı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.