Ege’nin bereketi

Tofaş’ın 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçireceği Egea (Ege) projesiyle fabrikaya 2 bin kişi daha alacak. Şirket, Ege’nin bereketiyle 2016’nın ikinci çeyreğinde üçüncü vardiyaya geçecek!

Tofaş’ın Bursa’da üretimine başladığı C sınıfı sedan Egea yollara çıkmaya hazırlanıyor. Fiat Eage’nın sedan versiyonu Kasım’da dünyada ilk kez Türkiye’de satılmaya başlanacak. Önümüzdeki yıl devreye girecek station wagon ve hatchback modelleriyle Tofaş’ın üretimi, ihracatı ve istihdamı artacak. Fiat Egea’nın İzmir-Çeşme’deki test sürüşünde soruları cevaplayan Tofaş CEO’su Cergiz Eroldu, yeni otomobilin sadece Tofaş’ın değil Türkiye’nin projesi olduğunu söyledi. Eroldu, “Ortaklarımız Fiat Chrysler Automobiles (FCA) da Koç Holding de, Fiat Egea’daki çalışmalarımızdan dolayı bizim mühendislik ekibimize çok büyük övgülerde bulundu. Fiat dünyası içinde de Tofaş’ın Ar-Ge’si ciddi biçimde konumunu ve yeteneklerini ispatlamış oldu. Bu projenin Türkiye açısından önemi birçok açıdan olacak. Bir kere Türkiye’nin ihracatına katkı sağlayacak. Bunun dışında yur tiçi pazardaki yerli-ithal dengesini bir miktar daha yerli lehine çevirecektir.”
Halen 6 bin 500 çalışanları olduğunu kaydeden Eroldu “2016’nın ikinci çeyreğinde üçüncü vardiyaya geçeceğiz. Bu da bizim için 2016 yılında kademeli olarak toplam 2 bin kişi ek istihdam anlamına geliyor” dedi. Fiat dünyasında 5 yıl garanti verilecek tek modelin Egea olacağını belirten Eroldu, şöyle devam etti:

5 yıl garantili

“Diğer modellerde garanti 3 yıl. Fiat’ın yurt dışında da benzer bir uygulaması yok. Bu ilk olacak. 5 yıl garanti vermemiz de bizim araca olan güvenimizi gösteriyor. Maliyet ve sunduğu fayda anlamında son yıllarda yapılan en iyi sedan projesi olduğunu söyleyebilirim. Egea’yı Cenevre’de aile olarak sergileyeceğiz. Hatchback ve station wagon modellerimiz de olacak. Fiat Doblò ABD projesi de dahil olmak üzere Tofaş’ın üç yıllık yatırım planı tutarı 1.5 milyar dolardır. Komple ürün gamımızı yenilediğimiz bir döneme giriyoruz. İstediğimiz, beklediğimiz gibi giderse her şey, Egea ailesi devreye girdiğinde, diğer mevcut ürünlerimizle birlikte, Bursa fabrikamızın 400 bin kapasitesini doldururuz. “

Linea’dan daha geniş

FIAT Egea, Kasım’dan itibaren 5 yıl/100 bin kilometre garantili olarak 49 bin 900 liradan başlayan fiyatlarla satışta olacak. 4.532 mm uzunluğa, 1.792 mm genişliğe, 1.497 mm yüksekliğe sahip Fiat Egea, Fiat Linea’dan daha geniş boyutlarıyla dikkati çekiyor. Otomobilde 520 litrelik bagaj yer alıyor. Aracın ilk etapta manuel şanzımanlı 95 beygir gücünde 1.4 litre benzinli, 1.3 litre 95 beygir ve 1.6 litre 120 beygir Multijet motor seçeneklerinin satışına başlanacak. Egea’nın 6 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen 95 beygirli 1.6 litre e-Torq motorlu versiyonu yılbaşından itibaren satışa sunulacak. 1.6 litrelik Multijet turbo dizel motor seçeneğinin DCT otomatik şanzımanlı versiyonu 2016’nın ikinci yarısında gelecek.

Zengin donanım paketi

Easy, Urban ve Lounge adı verilen 3 donanım paketiyle müşterilerinin beğenisine sunulacak Fiat Egea, giriş versiyonundan itibaren tüketicinin ihtiyaçlarına tam cevap verebilecek kadar zengin donanımıyla dikkat çekiyor. Giriş seviyesini temsil eden Easy donanım paketinde; krom kapı kolları, 16 inç jantlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, elektrikli ön ve arka camlar, Uconnect Radio/MP3 Çalar, USB/AUX girişi, çok fonksiyonlu direksiyon, ön hava yastıkları, ABS, Elektronik Stabilite Programı (ESP), Yokuş Kalkış Destek Sistemi gibi donanımlar yer alıyor.

20 bin kişi sıraya girdi

Şimdiden kaydını bırakmış ve modelin satışa sunulmasını bekleyen 20 bini aşkın kişi olduğuna dikkat çeken Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, Fiat markasının ‘ezber bozan sedan’ olarak tanımladığı Egea ile otomotiv pazarındaki ağırlığının ve payının artacağını söyledi. Aytaç, kısa sürede Egea’nın Türkiye pazarının en çok tercih edilen modeli olmasını hedeflediklerini de sözlerine ekledi. Bu yıl sonuna kadar yaklaşık 8 bin Egea üretileceğini kaydeden Aytaç, bunun tümünü satmayı hedeflediklerini anlattı. Fiat Egea sahibi olacak ilk 2 bin müşteriye ayrıcalık sunmak istediklerinin altını çizen Aytaç, “Bu çok özel ilk 2 bin müşterimize Egea’ya 2 bin TL’lik avantajla sahip olma fırsatı sunacağız” açıklamasını yaptı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.